مصرف کربوهیدرات در وعده شام، باعث افزایش وزن می‌شود؟
۲۲ مهر ۱۳۹۶

مصرف کربوهیدرات در وعده شام، باعث افزایش وزن می‌شود؟

به گزارش مجله Obesity (مجله‌ای معتبر در زمینه چاقی)، یکی از مطالعات محققان نشان داده است که خوردن بخش زیادی از کربوهیدرات‌های دریافتی روزانه در وعده شام، باعث افزایش وزن نمی‌شود و حتی می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.


بعضی از افراد فکر می‌کنند که اگر در وعده صبحانه، مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف کنند و دوباره همان وعده غذایی را برای شام در نظر بگیرند، بدن‌شان هم بخش زیادی از کربوهیدرات‌های دریافتی را پس از شام به چربی تبدیل نمی‌کند. با این‌حال، همان‌طور که شاید شما هم حدس زده باشید، قضیه به این سادگی‌ها نیست. با این‌که زمان مصرف غذاها به‌صورت خودکار در تبدیل کربوهیدرات‌ها به چربی نقشی ندارد، اما کربوهیدرات‌های مصرفی در وعده شام می‌توانند وضعیت متفاوتی داشته باشند و از عوامل مختلفی تاثیر بپذیرند.

وضعیت کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها، منبع اصلی سوخت برای بدن هستند. پس وقتی که هضم شوند، به سلول‌های مختلف در سرتاسر بدن فرستاده می‌شوند. اگر کالری‌های بیشتری نسبت به انرژی مورد نیاز بدن مصرف کنید، کربوهیدرات‌های اضافی به‌صورت گلیکوژن در کبد و عضله‌ها ذخیره می‌شوند. در شرایط عادی، این ترکیبات فقط در صورتی به تری‌گلیسیرید تبدیل یا به‌صورت چربی ذخیره می‌شوند که نیازهای متابولیک برآورده شده باشند و ذخایر گلیکوژن نیز تکمیل باشند. پس اگر از نظر بدنی فعالیت داشته باشید و به‌اندازه کافی هم کالری دریافت کنید، تقریبا چیزی از کربوهیدرات‌ها در بدن‌تان به‌صورت چربی ذخیره نمی‌شود. در این حالت، ساعت غذا خوردن بر این‌که چه مقدار از کالری‌های کربوهیدرات‌ها به چربی تبدیل شود، تاثیری نمی‌گذارد.

اهمیت نوع کربوهیدرات‌ها

نوع کربوهیدرات‌های مصرفی می‌تواند شانس تبدیل شدن آن‌ها به چربی را تغییر بدهد. درواقع، اگر کربوهیدرات‌های فرآوری‌شده مانند برنج سفید و نان سفید، سیب‌زمینی پخته‌شده یا شیرینی و نوشابه زیادی بخورید، قند خون‌تان به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. این افزایش شدید، ترشح انسولین را در بدن بیشتر می‌کند تا بتواند سطح قند خون را دوباره به وضعیت عادی بازگرداند. انسولین تلاش می‌کند که همه قندها را به‌عنوان انرژی به سلول‌ها منتقل کند، اما اگر قند مضاعفی در خون تجمع کرده باشد، بدن به کبد دستور می‌دهد که تبدیل‌سازی قندها به تری‌گلیسیرید را شروع کند. در این وضعیت، قطعا بخشی از کربوهیدرات‌های مصرفی در وعده شام به‌صورت چربی در بدن ذخیره می‌شوند.

سوزاندن کالری در ساعات خواب شبانه

حتی اگر شام را در ساعات نزدیک به خواب شبانه بخورید، کربوهیدرات‌ها باز هم در ساعات خواب شبانه به‌عنوان انرژی برای پشتیبانی از مغز، قلب و سایر اندام‌های حیاتی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. طبق گزارش مجله بین‌المللی متابولیسم و غدد درون‌ریز، سرعت متابولیسم درحین خواب شبانه ۱۵ درصد کاهش می‌یابد، اما این معیار که میزان سوزاندن کربوهیدرات‌ها را در ساعات خواب مشخص می‌کند،‌ به وزن افراد نیز بستگی دارد. یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که متوسط نرخ متابولیک درحین خواب در افراد دارای اضافه‌وزن، پایین‌تر از میزان عادی قرار می‌گیرد.

کربوهیدرات‌ها در وعده شام و وزن بدن

به گزارش مجله Obesity (مجله‌ای معتبر در زمینه چاقی)، یکی از مطالعات محققان نشان داده است که خوردن بخش زیادی از کربوهیدرات‌های دریافتی روزانه در وعده شام، باعث افزایش وزن نمی‌شود و حتی می‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. همین محققان بعدها یافته‌های مطالعه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌داد خوردن کربوهیدرات‌ها در وعده شام بر هورمون‌های تنظیم‌کننده اشتها در طول روز تاثیر می‌گذارد و درنتیجه می‌تواند از احساس گرسنگی شدید در میانه روز بعدی جلوگیری کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12785

افزودن نظر