زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای باعث افزایش وزن و قند می‌شود
۲۲ مهر ۱۳۹۶

زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای باعث افزایش وزن و قند می‌شود

اگرچه بیشتر مردم باور دارند که فقط قندها می‌توانند سطح قند خون را افزایش بدهند، اما نشاسته‌ها نیز دقیقا می‌توانند همین تاثیر را داشته باشند. نشاسته از مولکول‌های گلوکز یا قند ساخته شده است و موقع هضم شدن به قند تجزیه و تبدیل می‌شود.


نشاسته، بخشی از کربوهیدرات‌های مصرفی را در کنار قندها و فیبر غذایی تشکیل می‌دهد. اگرچه کلمه نشاسته برای اشاره کردن به کربوهیدرات‌های پیچیده و کلمه قندها برای ارجاع به کربوهیدرات‌های ساده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما هم قندها و هم نشاسته‌ها حاوی کالر هستند. پس هر دو به‌طور بالقوه این ظرفیت را دارند که سطح قند خون را افزایش بدهند، اما فیبر غذایی چنین خصلتی ندارد. مصرف فیبر می‌تواند به سیر نگه داشتن ما در بین وعده‌های غذایی کمک کند و مانع از شکل‌گیری هوس‌های غذایی شدید شود. با این‌حال، زیاده‌روی در مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای، اثراتی مشابه با زیاده‌روی در مصرف قندها دارد.

مواد غذایی نشاسته‌ای

مواد غذایی نشاسته‌ای معمولا به مقدار زیادی در اکثر رژیم‌های غذایی رایج و عادی وجود دارند. مواد غذایی مخصوص صبحانه، غلات صبحانه، نان تست، کیک‌ها و کلوچه‌ها، کروسان‌ها و... همگی در گروه همین مواد غذایی نشاسته‌ای قرار می‌گیرند. در وعده‌های ناهار و شام نیز این گزینه سرشار از نشاسته هستند و زیاد هم مصرف می‌شوند: سیب‌زمینی سرخ‌کرده، پوره سیب‌زمینی، سیب‌زمینی پخته، برنج، ماکارونی، لوبیا، عدس، خمیز پیتزا و ذرت. بسیاری از میان‌وعده‌ها و خوراکی‌ها نیز حاوی مقدار زیادی از نشاسته هستند، مانند چیپس سیب‌زمینی، گرانول شکلاتی، کراکرها و بیسکویت‌ها.

سطح قند خون

اگرچه بیشتر مردم باور دارند که فقط قندها می‌توانند سطح قند خون را افزایش بدهند، اما نشاسته‌ها نیز دقیقا می‌توانند همین تاثیر را داشته باشند. نشاسته از مولکول‌های گلوکز یا قند ساخته شده است و موقع هضم شدن به قند تجزیه و تبدیل می‌شود. پس خوردن مقدار زیادی از مواد غذایی نشاسته‌ای می‌تواند سطح قند خون را به‌طور قابل توجهی بالا ببرد و حتی نوسانات ناگهانی را در قند خون به‌وجود بیاورد. این نوسانات با تغییر سطح انرژی، گرسنگی و هوس‌های غذایی مرتبط هستند و می‌توانند فرد را به پُرخوری وادار کنند. علاوه بر این‌ها، اگر فردی به پیش‌دیابت، بیماری دیابت یا هایپوگلایسمی واکنشی مبتلا باشد، استفاده از مواد غذایی نشاسته‌ای می‌تواند برای او مضر باشد و مدیریت بیماری‌اش را سخت‌تر کند.

افزایش وزن

زیاده‌روی در خوردن هر گونه از ترکیبات غذایی، از جمله نشاسته، می‌تواند باعث افزایش وزن شود. نشاسته، نوعی کربوهیدرات است و در هر گرم، ۴ کالری به بدن می‌رساند. به‌علاوه، بسیاری از مواد غذایی نشاسته‌ای، خصوصا محصولات فرآوری‌شده و تصفیه‌شده، می‌توانند اعتیادآور باشند و شما را به پُرخوری و درنتیجه افزایش وزن ناخواسته وادار کنند. نشاسته و قند اضافی به‌راحتی در بدن به چربی تبدیل می‌شود، خصوصا وقتی که با سطح بالایی انسولین همراه شود. پس از تبدیل شدن این ترکیبات به چربی، نشاسته اضافی با هدف استفاده در شرایط بحرانی به‌عنوان ذخیره در منابع ذخیره چربی بدن قرار می‌گیرد و فرد احساس می‌کند که روزبه‌روز لباس‌هایش تنگ‌تر می‌شوند.

کاهش نشاسته دریافتی

اگر می‌خواهید که وضعیت رژیم غذایی را به سطح مطلوبی برسانید، باید نشاسته دریافتی و قند دریافتی خودتان را کاهش بدهید. این کاهش بعد از مدتی، تاثیرات مشهودی بر وضعیت سلامتی و تندرستی شما خواهد داشت. برای شروع باید همه مواد غذایی فرآوری‌شده و محصولات تهیه‌شده از غلات تصفیه‌شده را از رژیم غذایی حذف کنید. خوراکی‌های بسته‌بندی‌شده و غذاهای آماده نیز دقیقا در همین گروه از مواد غذایی حذفی قرار می‌گیرند. بهترین کار برای همه افراد این است که کربوهیدرات مورد نیاز بدن‌شان را از طریق مصرف میوه‌ها، شیر، ماست، مغزهای خام و دانه‌ها دریافت کنند. پیروی از رژیم غذایی با نشاسته کم، هم سطح انرژی شما را افزایش می‌دهد و هم وزن بدن‌تان را کنترل می‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12783

افزودن نظر