کودکان در فاصله ۹ تا ۱۸ ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند/ صحبت‌های دکتر تقی بغدادی درباره بهترین زمان راه افتادن کودکان

کودکان در فاصله ۹ تا ۱۸ ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند/ صحبت‌های دکتر تقی بغدادی درباره بهترین زمان راه افتادن کودکان

به‌طور طبیعی همه کودکان در سن ۱۰-۱۱ماهگی می‌توانند با کمک بایستند و در حدود ۱۲ماهگی به‌طور مستقل بلند شوند و چند ثانیه راه بروند.


وقتی نوزادی به دنیا می‌آید حرکاتی در پاهایش دارد که بسیاری از آنها غیرارادی هستند. مثلا وقتی زیربغل‌های یک کودک دو ماهه را می‌گیرید به‌طوری که پاهایش با زمین برخورد دارد به نظر می‌رسد که کودک می‌خواهد راه برود. این حالت یک رفلکس غیرارادی است که با افزایش سن کودک و در ماه‌های سوم و چهارم از بین می‌رود. اگر کودکی در سن ۵یا ۶ماهگی این رفلکس را از خود نشان بدهد قطعا طبیعی نخواهد بود و باید علت باقیماندن آن بررسی شود.

به‌طور طبیعی همه کودکان در سن ۱۰-۱۱ماهگی می‌توانند با کمک بایستند و در حدود ۱۲ماهگی به‌طور مستقل بلند شوند و چند ثانیه راه بروند. با گذشت زمان و به‌تدریج این زمان افزایش می‌یابد و کودک بالاخره راه می‌افتد. به‌طور کلی همه کودکان در فاصله ۹تا ۱۸ماهگی شروع به راه رفتن می‌کنند بنابراین اگر کودکی مثلا ۱۶ماه سن دارد و هنوز خوب راه نیفتاده نباید موجب نگرانی والدین شود. باید بدانید سیستم عصبی کودکان بعد از تولد به‌تدریج تکامل پیدا می‌کند. به همین دلیل اندام‌هایی که از مغز دورتر هستند دیرتر تحریکات عصبی را دریافت می‌کنند و راه می‌افتند. به عنوان مثال گردن گرفتن کودک که نزدیک‌ترین قسمت به مغز است سریعتر شکل می‌گیرد و کودک در حدود ۲-۳ماهگی می‌تواند گردن بگیرد.

بعد از گردن، اندام‌های فوقانی و در نهایت در ۱۰-۱۱ماهگی اندام‌های تحتانی تحت پوشش کامل سیستم عصبی قرار می‌گیرند و عضلات به کار گرفته می‌شوند. به همین دلیل هم ایستادن کودک در حدود سن ۱۰-۱۱ماهگی است. نکته مهم دیگر اینکه مسائل ژنتیکی در تکامل سیستم عصبی کودکان نقش مهمی ایفا می‌کنند. از این رو کودکان با هم متفاوت هستند. یکی در ۱۲ماهگی راه می‌افتد و دیگری در ۱۵ماهگی و... یادتان باشد راه رفتن کودکان را به هیچ عنوان نباید با بزرگسالان مقایسه کرد زیرا کودک در سن حدود ۶-۷سالگی می‌تواند مانند یک انسان بالغ راه برود و قبل از آن راه رفتن کودک با افراد بالغ متفاوت خواهد بود.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12778

افزودن نظر