آیا عسل درمان موثری برای سرفه است؟

آیا عسل درمان موثری برای سرفه است؟

 • ۱۹ مهر ۱۳۹۶

با انجام آزمایشی، به کودکان ۲ سال و بزرگتر با مشکلات تنفسی ناشی از عفونت، ۲ قاشق چای‌خوری (۱۰ میلی‌لیتر) عسل در زمان خواب داده شد و مشخص شد عسل به میزان قابل توجهی سرفه‌های آزاردهنده شبانه را کاهش می‌دهد.

سلامتیسم

آیا به راستی عسل تسکین دهنده و التیام بخش گلو و سرفه‌های ممتد است؟ و واقعا می‌تواند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشد؟ نوشیدن چای یا ترکیب آبلیمو ولرم با عسل یک درمان شناخته شده و مورد اطمینان برای تسکین و آرام کردن گلودرد بوده است اما ممکن است عسل به تنهایی هم درمان موثری در رفع این عارضه آزار دهنده باشد.

با انجام آزمایشی، به کودکان ۲ سال و بزرگتر با مشکلات تنفسی ناشی از عفونت، ۲ قاشق چای‌خوری (۱۰ میلی‌لیتر) عسل در زمان خواب داده شد و مشخص شد عسل به میزان قابل توجهی سرفه‌های آزاردهنده شبانه را کاهش می‌دهد و می‌تواند برای بهتر و راحت‌تر خوابیدن‌ کمک موثری باشد.

در حقیقت، در این آزمایش مشخص شد که عسل همانند داروهای شیمیایی موثر در کاهش سرفه و تسکین دهنده گلو کارآمد بوده است و از آنجایی که عسل ماده‌ای طبیعی است و تقریبا ارزان‌ قیمت و همیشه هم در دسترس است، جایگزین مناسبی برای این داروها خواهد بود.

اگرچه، با توجه به احتمال و شانس مسمویت غذایی حاد که خیلی نادر است اما در صورت وقوع می‌تواند جدی باشد توصیه می‌شود هیچ‌گاه به کودکان زیر ۱ سال عسل داده نشود. نکته مهم دیگر اینکه، به خاطر داشته باشید سرفه همیشه هم بد نیست بلکه می‌تواند باعث پاک‌سازی اخلاط بینی و باز شدن آن بشود. 

افزودن نظر

شش - سه =
در همین زمینه بخوانید...
 • این ۵ خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

  این ۵ خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

  اگر طعم تُند و غلیظ زنجبیل را دوست دارید، حتما آن را به‌طور منظم به غذاها و نوشیدنی‌های خودتان اضافه کنید. شما می‌توانید...

 • چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!

  چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!

  خوردن یک وعده مصرفی از پنیر به‌صورت روزانه می‌تواند خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی مرگ‌بار را کاهش بدهد.

 • آیا انار قند دارد؟

  آیا انار قند دارد؟

  دوز مصرفی استاندارد برای استفاده از آب انار با هدف دستیابی به نتایج پزشکی هنوز تعیین نشده است، ‌اما بعضی از محققان می‌گویند...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب