4 دلیل بیدار شدن کودکان نوپا در نیمه‌شب

۴ دلیل بیدار شدن کودکان نوپا در نیمه‌شب

اگر کودک نوپای شما، شام خودش را کامل نخورد، معده‌اش در نیمه‌شب و پیش از فرارسیدن صبح شروع به قار و قور می‌کند. نظارت داشتن والدین بر شام خوردن کودکان، معده آن‌ها را به‌اندازه لازم پُر می‌کند و شرایط مطلوبی برای به خواب رفتن کودکان را فراهم می‌آورد.


والدینی که دارای فرزند خردسال و نوپا هستند، مشکلات زیادی را تجربه می‌کنند. یکی از این مشکلات، بیدار شدن کودک در نیمه‌شب به علت‌های مختلف است که معمولا هم به‌صورت متوالی اتفاق می‌افتد. بیدار شدن کودک در نیمه‌شب نه‌تنها خواب والدین را آشفته می‌کند، بلکه باعث سردرگمی هر دوی آنان می‌شود. با این‌حال، به‌جای این‌که سعی کنید کودک را به‌زور بخوابانید یا از متخصص برای اصلاح الگوی خواب او کمک بگیرید، اول از همه باید علت شب‌بیداری او را بیابید. اگر اطلاعاتی درباره علت‌های بیداری شبانه کودکان در اختیار ندارید، توجه به ادامه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

بیداری شبانه

بیشتر کودکان نوپا حداقل برای یک دوره خاص، نیمه‌شب‌ها بیدار می‌شوند و این مساله کاملا برای آنان طبیعی است. البته اگر کودک نوپا به‌طور منظم در نیمه‌شب‌ها بیدار شود، بیداری شبانه را تجربه می‌کند. بعضی از کودکان نوپا حداقل یک بار در هر شب بیدار می‌شوند و این اتفاق واقعا والدین آن‌ها را نگران می‌کند، چون والدین می‌دانند که کودک باید هر شب ۸ تا ۹ ساعت بدون وقفه بخوابد. با این‌حال، بیداری شبانه می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد که بدین ترتیب هستند: کابوس‌های شبانه، تمایل به خوابیدن در آغوش پدر و مادر، بیماری و گرسنگی.

نخوردن شام به‌اندازه کافی

اگر کودک نوپای شما، شام خودش را کامل نخورد، معده‌اش در نیمه‌شب و پیش از فرارسیدن صبح شروع به قار و قور می‌کند. نظارت داشتن والدین بر شام خوردن کودکان، معده آن‌ها را به‌اندازه لازم پُر می‌کند و شرایط مطلوبی برای به خواب رفتن کودکان را فراهم می‌آورد. والدین باید کودک را به خوردن شام تشویق کنند و به او یادآوری کنند که اگر به‌اندازه کافی شام بخورد، دیگر تا صبح گرسنه نخواهد شد. با این‌که متخصصان می‌گویند که والدین نباید عادت‌های غذایی نادرستی برای کودکان ایجاد کنند، اما تهیه کردن غذاهای مورد علاقه کودک برای وعده شام می‌تواند در این مرحله موثر باشد. البته منظور متخصصان، ‌غذاهای سالمی است که مورد علاقه کودک هستند و نه هر غذایی.

بیش از حد زود به اتاق خواب رفتن

کودکان نوپا به خواب زیادی نیاز دارند تا هم خلق‌وخوی خوبی داشته باشند و هم روند رشد و تکامل خودشان را به‌خوبی بگذرانند. اگر خیلی زود به کودک شام بدهید و خیلی زود هم او را به اتاق خواب ببرید، طبیعی است که کودک هم زودتر گرسنه شود و نیمه‌شب از خواب برخیزد. کودکانی که خسته هستند، و والدین هم به همین دلیل آن‌ها را سریع‌تر به رخت‌خواب می‌فرستند، معمولا به‌خوبی غذا نمی‌خورند. این روند همواره به شکل‌گیری چرخه معیوبی منجر می‌شود که در آن، کودک خیلی زود به اتاق خواب می‌رود و هیچ‌وقت هم به‌اندازه کافی غذا نمی‌خورد.

متوقف کردن چرخه معیوب

قبل از این‌که بپذیرید راه‌حلی برای بیدار شدن کودک در نیمه‌شب وجود ندارد و این روند باید تا رشد کامل کودک ادامه پیدا کند، به خودتان یادآوری کنید که کارهای زیادی را می‌توانید برای ترویج الگوی خواب طبیعی و سالم در زندگی او انجام بدهید. اگر زمان شام خوردن را حدود نیم‌ساعت تا یک ساعت به تاخیر بیندازید، معمولا نتیجه مثبتی می‌گیرید. در نظر گرفتن یک میان‌وعده برای کودک در ساعت منتهی به خواب شبانه و پیش از مسواک زدن نیز راه‌حل مناسب بعدی است. این میان‌وعده می‌تواند یک کاسه غلات صبحانه یا یک تکه نان تست سبوس‌دار همراه با کره بادام‌زمینی باشد. این ترفند، معده کودک را پُر می‌کند و شانس بیدار شدن او در نیمه‌شب را به‌طور چشمگیری کاهش می‌دهد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12773

افزودن نظر