چرا بعد از خوردن غذا، سنگین و خواب‌آلود می‌شویم؟/ کربوهیدرات‌ها مقصرند!
۱۹ مهر ۱۳۹۶

چرا بعد از خوردن غذا، سنگین و خواب‌آلود می‌شویم؟/ کربوهیدرات‌ها مقصرند!

مصرف کربوهیدرات‌هایی مانند شیرینی‌ها و نوشابه‌ها، می‌تواند سطح انرژی را برای مدت کوتاهی افزایش بدهد. همین که انسولین در بدن برای تنظیم سطح قند خون آزاد می‌شود، حذف سریع این ترکیبات کربوهیدراتی از عضله‌ها، کبد و سایر ارگان‌های داخلی بدن می‌تواند احساس بی‌حالی و خستگی را در شما ایجاد کند.


بعضی از افراد پس از خوردن وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌هایی که مقدار زیادی کربوهیدرات دارند، شدیدا احساس می‌کنند که سنگین شده‌اند و حتی خستگی و خواب آلودگی بیشتری را نسبت به پیش از مصرف این خوراکی‌ها یا غذاها احساس می‌کنند. اگر شما هم یکی از همین افراد هستید، اصلا جای تعجبی ندارد، چون خستگی و بی‌حالی پس از مصرف کربوهیدرات، یک پدیده واقعی است. با این‌حال، همه ما می‌توانیم برای به حداقل رساندن اثرات این حالت یا پیشگیری از وقوع آن، کارهای زیادی را انجام بدهیم.

نحوه عملکرد کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها، یکی از مواد مغذی اصلی هستند که باید روزانه به بدن برسد و شامل قندها، فیبر و نشاسته‌ها می‌شوند. کربوهیدرات‌ها به فراهم‌سازی انرژی کمک می‌کنند و به‌واسطه نوعی آنزیم به‌نام آمیلاز، در بدن به گلوکز تبدیل می‌شوند. بدن هم از این گلوکز یا به‌عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند یا در صورت عدم نیاز به انرژی فوری، آن را در قالب چربی ذخیره‌ می‌سازد.

هایپوگلایسمی

 مصرف کربوهیدرات‌ها، خصوصا کربوهیدرات‌های غیرمغذی مانند شیرینی‌ها و نوشابه‌ها، می‌تواند سطح انرژی را برای مدت کوتاهی افزایش بدهد. با این‌حال، همین که انسولین در بدن برای تنظیم سطح قند خون آزاد می‌شود، حذف سریع این ترکیبات کربوهیدراتی از عضله‌ها، کبد و سایر ارگان‌های داخلی بدن می‌تواند احساس بی‌حالی و خستگی را در شما ایجاد کند. دانشمندان به این کاهش ناگهانی در قند خون، هایپوگلایسمی می‌گویند. بنابراین، افرادی که مصرف کربوهیدرات‌های غیرمغذی را به یکی از عادت‌های غذایی در زندگی خودشان تبدیل کرده‌اند، باید این عادت ناسالم را هرچه زودتر کنار بگذارند.

کربوهیدرات‌های کُند-هضم

اگر می‌خواهید از افزایش کوتاه‌مدت انرژی در بدن و درنتیجه خستگی ناگهانی پس از مصرف بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی‌های حاوی کربوهیدرات‌های ساده جلوگیری کنید، یک راه‌حل مهم و موثر پیش رو دارید: استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده به‌جای انواع ساده. دلیلش هم این است که کربوهیدرات‌های پیچیده اساسا به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند. درواقع، این نوع از کربوهیدرات‌ها بیشتر در دستگاه گوارش می‌مانند و انرژی پایدارتری را ایجاد می‌کنند. نمونه‌های کربوهیدرات‌های پیچیده عبارت‌اند از مغزهای خام، حبوبات، ماکارونی و برنج سبوس‌دار، میوه‌ها، سبزی‌ها، محصولات لبنی، جو دوسر و برنج قهوه‌ای. با توجه به این‌که گزینه‌های ذکرشده اساسا آهسته‌تر در بدن جذب می‌شوند، آزاد شدن انسولین را هم آهسته‌تر پیش می‌برند و درنتیجه احساس خستگی کمتری در ما انسان‌ها ایجاد می‌کنند.

نکات دیگر

اگر بیش از حد با بی‌حالی و خستگی ناشی از مصرف ترکیبات قندی مواجه می‌شوید و این حالت معمولا پس از مصرف وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌ها برای شما اتفاق می‌افتد، می‌توانید از یک راه‌حل مناسب کمک بگیرید: اضافه کردن ترکیبات پروتئینی تا حد امکان. محققان می‌گویند که پروتئین‌ها ذاتا به زمان بیشتری برای هضم شدن نیاز دارند و درنتیجه فواید مهمی به بدن می‌رسانند. درواقع، مصرف پروتئین‌ها با طولانی‌تر کردن احساس سیری، ‌جلوگیری از ترشح ناگهانی انسولین و افت ناگهانی و شدید قند خون همراه است. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12770

افزودن نظر