حذف صبحانه، سلامت قلب‌تان را به خطر می‌اندازد!

حذف صبحانه، سلامت قلب‌تان را به خطر می‌اندازد!

 • ۱۷ مهر ۱۳۹۶

افرادی که به‌طور منظم صبحانه را حذف می‌کنند و به این کار عادت کرده‌اند، به‌طور کلی سبک زندگی ناسالمی دارند. مطالعه ما، مدارک معتبری را فراهم می‌آورد مبنی بر این‌که تغییر این عادت بد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حدود زیادی کمتر کند.

سلامتیسم

حتما شنیده‌اید که صبحانه، مهم‌ترین وعده غذایی در طول هر شبانه‌روز است. با این‌حال، محققان در یکی از مطالعات اخیر به یافته‌هایی دست پیدا کرده‌اند که اهمیت صبحانه را بیش از پیش افزایش می‌دهد. براساس این مطالعه، حذف کردن وعده صبحانه از رژیم غذایی می‌تواند با سلامت قلبی نامطلوب و ضعیف مرتبط باشد. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American College of Cardiology منتشر شده است.

محققان در این مطالعه تلاش کردند تا رابطه بین صبحانه و ابتلا به تصلب شرایین یا آترواسکلروزیس را مورد بررسی قرار بدهند و درنهایت متوجه شدند حذف کردن وعده صبحانه از برنامه غذایی، شدت این بیماری را در مراحل اولیه‌اش بیشتر می‌کند.

دکتر فاستر (مسئول مطالعه) می‌گوید: «افرادی که به‌طور منظم صبحانه را حذف می‌کنند و به این کار عادت کرده‌اند، به‌طور کلی سبک زندگی ناسالمی دارند. مطالعه ما، مدارک معتبری را فراهم می‌آورد مبنی بر این‌که تغییر این عادت بد می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حدود زیادی کمتر کند».

یافته‌های این مطالعه حاکی از آن هستند که افرادی که صبحانه را حذف می‌کنند، معمولا این خصلت‌های منفی را هم دارند: بالاتر بودن اندازه دور کمر، بالا بودن شاخص توده بدن (BMI)، بالا بودن فشار خون و به‌طور کلی سبک زندگی ناسالم.

محققان می‌گویند: «حذف صبحانه می‌تواند به اختلالات هورمونی منجر شود و ریتم شبانه‌روزی بدن را تغییر بدهد. به همین دلیل است که صبحانه را مهم‌ترین وعده غذایی می‌دانند و البته مدارک معتبری هم برای اثبات این حکم وجود دارند». 

افزودن نظر

هشت × هشت =
در همین زمینه بخوانید...
 • این ۵ خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

  این ۵ خوراکی را در هوای آلوده مصرف کنید!

  اگر طعم تُند و غلیظ زنجبیل را دوست دارید، حتما آن را به‌طور منظم به غذاها و نوشیدنی‌های خودتان اضافه کنید. شما می‌توانید...

 • چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!

  چرا باید هر روز پنیر بخوریم؟!

  خوردن یک وعده مصرفی از پنیر به‌صورت روزانه می‌تواند خطر مواجهه با حمله‌های قلبی و سکته‌های مغزی مرگ‌بار را کاهش بدهد.

 • آیا انار قند دارد؟

  آیا انار قند دارد؟

  دوز مصرفی استاندارد برای استفاده از آب انار با هدف دستیابی به نتایج پزشکی هنوز تعیین نشده است، ‌اما بعضی از محققان می‌گویند...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب