چرا باید محصولات پروبیوتیک بخوریم؟/ پیشگیری از سرفه و سرماخوردگی با مصرف پروبیوتیک‌ها
۱۷ مهر ۱۳۹۶

چرا باید محصولات پروبیوتیک بخوریم؟/ پیشگیری از سرفه و سرماخوردگی با مصرف پروبیوتیک‌ها

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که بعضی از باکتری‌های پروبیوتیک می‌توانند به پیشگیری از سرفه و سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان کمک کنند یا اثرات منفی ناشی از این مشکلات را کاهش بدهند.


همه ما حداقل یک بار، کلمه «پروبیوتیک» را شنیده‌ایم، اما بسیاری از افراد هنوز هم نمی‌دانند که چرا باید پروبیوتیک‌ها را مصرف کنند. اهمیت دستگاه گوارش گاهی اوقات فراموش می‌شود، اما دستگاه گوارش و خصوصا روده‌های ما واقعا تاثیر زیادی بر عملکردهای دیگر بدن می‌گذارند. مدیریت علائم سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS)، ارتقای سلامت گوارشی و تقویت سیستم ایمنی بدن، فقط چند مورد از این اثرات هستند. دکتر کریس نیوبلد (متخصص تغذیه در BioCare)، مهم‌ترین نکات درباره پروبیوتیک‌ها را به ما می‌گوید.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به سیستم ایمنی بدن کمک کنند

وجود سطح مناسبی از باکتری‌های مفید در روده‌ها برای بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن انسان‌ها مانند دفاع از بدن در مقابل باکتری‌های مضر و تقویت دستگاه گوارش ضروری است. به‌علاوه باید این موارد را هم به عملکردهای ذکرشده اضافه کرد: ارتقای جذب مواد مغذی، تقویت عملکردهای سیستم ایمنی و تقویت متابولیسم.

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که بعضی از باکتری‌های پروبیوتیک می‌توانند به پیشگیری از سرفه و سرماخوردگی در کودکان و بزرگسالان کمک کنند یا اثرات منفی ناشی از این مشکلات را کاهش بدهند. به‌علاوه، کاهش موارد ابتلا به بیماری‌ها، کوتاه کردن دوره بیماری‌ها و کمتر کردن علائم آن‌ها نیز از فواید دیگر پروبیوتیک‌ها برای بدن انسان‌ها است. درواقع، مهم‌ترین کاری که می‌توانید در پاییز و زمستان پیش رو برای تقویت سیستم ایمنی خودتان انجام بدهید، مصرف روزانه محصولات پروبیوتیک است. محققان می‌گویند که پروبیوتیک‌ها مستقیما باکتری‌های مضر را نابود می‌کنند یا مانع از رشد آن‌ها می‌شوند. به‌علاوه، این ترکیبات مفید برای برانگیختن و فعال کردن سیستم ایمنی هم مناسب هستند و بدن را برای مواجهه با بیماری‌ها آماده می‌کنند.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند دوره مشکلات معده را کوتاه‌تر کنند

محققان توانسته‌اند مدارکی به‌دست بیاورند که نشان می‌دهند، پروبیوتیک‌ها می‌توانند دوره اسهال ناشی از مشکلات گوارشی را کوتاه‌تر کنند. به‌علاوه، پروبیوتیک‌ها حاوی لاکوباسیلوس اسیدوفیلوس هستند که می‌تواند علائم ناشی از عدم تحمل لاکتوز را کاهش بدهد.

پروبیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش نفخ کمک کنند

مطالعات زیادی در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش نفخ کمک کنند و نفخ غیرعادی را در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) کمتر کنند. بنابراین، افراد مبتلا به این بیماری می‌توانند از فواید پروبیوتیک‌ها‌ بهره‌مند شوند.

عوامل خاصی می‌توانند تعادل لازم در باکتری‌های روده را برهم بزنند

عوامل خاصی که معمولا به سبک زندگی افراد مربوط می‌شوند، هم می‌توانند مشکل‌ساز باشند و هم حلال مشکلات. تغذیه غیرسالم، استرس، کمبود خواب،‌ سوء مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، مصرف خودسرانه داروها و عوامل مخرب زیست‌محیطی، همگی می‌توانند تعادل عادی در باکتری‌های روده را تغییر بدهند و میزان باکتری‌های مضر و بد را بیشتر کنند.

وقتی که روده دچار عدم تعادل می‌شود و میزان باکتری‌های آن تغییر می‌کنند، چه به‌خاطر رژیم غذایی نامناسب و چه به‌خاطر هر عامل دیگری مانند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، شانس ابتلا به مشکلات گوارشی هم در افراد افزایش می‌یابد. بنابراین، شما می‌توانید با اصلاح سبک زندگی خودتان و کنار گذاشتن عادت‌های غذایی نامطلوب به بهبود وضعیت گوارشی خودتان کمک کنید و از پروبیوتیک‌ها برای ایجاد تسریع در این روند کمک بگیرید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12760

افزودن نظر