راه‌های مراقبت از قلب کودکان/ نمک مصرفی کودکان را کنترل کنید

راه‌های مراقبت از قلب کودکان/ نمک مصرفی کودکان را کنترل کنید

خودداری از مصرف مواد غذایی فرآوری‌شده و حذف کردن نمکدان از میز یا سفره غذا، واقعا برای حفظ سلامت قلبی کودکان مهم هستند. نمک مصرفی کودکان باید کاملا کنترل‌شده و محدود باشد.  


دکتر کولین کین (متخصص قلب کودکان) می‌گوید که اگر سلامت قلب فرزندتان را از دوران کودکی جدی بگیرید، سلامتی او در دوران بزرگسالی و سالمندی را ارتقا می‌دهید. البته ترویج کردن عادت‌های سالم در کودکان به‌شرطی واقعا نتیجه می‌دهد که تمامی اعضای خانواده، زندگی سالم را جدی بگیرند. اگر شما هم به حفظ و ارتقای سلامت قلب فرزندتان اهمیت می‌دهید، به نکات زیر توجه کنید.

تداوم فعالیت بدنی

ورزش باید به یکی از فعالیت‌های دسته‌جمعی در خانواده تبدیل شود. دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، شنا کردن یا انجام دادن بازی‌های پُرتحرک بیرون از خانه، همگی می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای تقویت سلامت قلب در کودکان و باقی اعضای خانواده باشند.

داشتن رویکرد مثبت به زندگی

اضافه کردن فعالیت‌های هیجان‌انگیز و جذاب به زندگی روزمره، مانند انواع بازی‌ها یا شام خوردن دسته‌جمعی در پارک یا فضاهای سبز، باید با شادی و نشاط همراه باشد. درواقع،‌ کودک باید از این فعالیت‌ها لذت ببرد، اعتمادبه‌نفس او تقویت شود و رویکرد مثبتی نسبت به زندگی پیدا کند.

محدودیت زمانی برای استفاده از وسایل الکترونیکی

زیاده‌روی در استفاده از وسایل الکترونیکی به سبک زندگی بی‌تحرک و پُرخوری منجر می‌شود، و درنهایت خطر ابتلا به چاقی و بیماری‌های قلبی-عروقی را در کودکان افزایش می‌دهد. بنابراین، زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر، موبایل هوشمند، تبلت و... نباید بیشتر از ۲ ساعت در طول هر روز باشد.

جدی گرفتن معاینات پزشکی منظم

اگر کودک شما به ورزش علاقه‌مند است و زمان زیادی را به ورزش اختصاص می‌دهد، حتما او را برای ارزیابی جسمانی نزد پزشک متخصص کودکان ببرید. با این‌که خطر مرگ ناگهانی در میان کودکان و نوجوانان سالم نادر است، اما افراد در معرض خطر باید هرچه زودتر شناسایی شوند.

خرید مواد غذایی همراه با کودک

والدین باید اطلاعات مناسبی درباره برچسب‌های تغذیه‌ای داشته باشند و مواجهه با این برچسب‌ها را به یک اتفاق جذاب و خوشایند برای کودکان تبدیل کنند. بیشترین محصولات مورد نیاز شما نیز غلات سبوس‌دار، محصولات لبنی کم‌چرب، مرغ، ماهی و مغزهای خام هستند.

در دسترس قرار دادن گزینه‌های غذایی سالم

وقتی که کودک از مدرسه به خانه برمی‌گردد، حتما میان‌وعده‌ها و وعده‌های اصلی سالم و مغذی را در دسترس او قرار بدهید. ماست یونانی همراه با چند تکه سیب یا پنیر همراه با سبزی، دو مورد از گزینه‌های سالم هستند.

شام خانوادگی جذاب

یکی از بهترین راه‌ها برای جذاب کردن شام خانوادگی و دسته‌جمعی برای کودک، کمک گرفتن از او در روند آماده‌سازی و پختن وعده‌های غذایی است. به‌جای دور کردن کودک از آشپزخانه، هوشمندانه از او کمک بگیرید.

کنترل نمک مصرفی

خودداری از مصرف مواد غذایی فرآوری‌شده و حذف کردن نمکدان از میز یا سفره غذا، واقعا برای حفظ سلامت قلبی کودکان مهم هستند. نمک مصرفی کودکان باید کاملا کنترل‌شده و محدود باشد.  

حضور فعال در زندگی کودک

شما به‌عنوان والدین باید حضور فعالی در زندگی کودک داشته باشید و مانند مدافع حقوق او عمل کنید. وجود گزینه‌های غذایی سالم در مدرسه، انجام دادن معاینات دوره‌ای و هر مساله دیگری که به سلامتی کودکان مربوط می‌شود، تنها با حضور فعال والدین در زندگی آنان امکان‌پذیر است.

داشتن نگرش واقع‌بینانه

والدین باید اهداف و محدودیت‌های واقع‌بینانه‌ای برای فرزندشان داشته باشند. گام‌های کوچک و تغییرات تدریجی می‌توانند در درازمدت، تفاوت‌های اساسی و بنیادینی در زندگی کودکان به‌وجود بیاورند. پس همواره واقع‌بین باشید و انتظارات فرا-انسانی از کودکان را فراموش کنید. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12757

افزودن نظر