نوشیدن چای سیاه به کاهش وزن کمک می‌کند
۱۶ مهر ۱۳۹۶

نوشیدن چای سیاه به کاهش وزن کمک می‌کند

محققان دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه متوجه شده‌اند که نوشیدن چای سیاه می‌تواند کاهش وزن را راحت‌تر کند و حتی سرعت متابولیسم را هم افزایش بدهد.


با افزایش تعداد رژیم‌های غذایی غیراستاندارد و مُد روز، برنامه‌های غذایی اختصاصی و ورزش‌های خاصی که در سال‌های اخیر رونق گرفته‌اند، کاهش وزن به یکی از موضوعات مهم و پیچیده در حوزه سلامت تبدیل شده است. با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که کلید اصلی برای کاهش وزن واقعا ساده و به‌راحتی قابل اجرا است. گزارشی از این مطالعه در European Journal of Nutrition منتشر شده است.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در این مطالعه متوجه شده‌اند که نوشیدن چای سیاه می‌تواند کاهش وزن را راحت‌تر کند و حتی سرعت متابولیسم را هم افزایش بدهد. آنان در این مطالعه، موش‌های آزمایشگاهی را به چهار گروه براساس رژیم غذایی تقسیم کردند و وضعیت وزنی آن‌ها را در یک دوره چهارهفته‌ای تحت نظر گرفتند. این چهار گروه عبارت بوده‌اند از چربی کم و قند زیاد؛ چربی زیاد و قند زیاد؛ چربی زیاد، قند زیاد و عصاره چای سبز؛ چربی زیاد، قند زیاد و عصاره چای سیاه.

در پایان این دوره چهارهفته‌ای مشخص شد که میزان کاهش وزن در گروه دارای عصاره چای سیاه با میزان کاهش وزن در گروه دارای چربی کم، مشابه است. به‌علاوه، محققان متوجه شدند که استفاده از عصاره چای سیاه با افزایش نوعی باکتری موثر بر متابولیسم به‌نام Pseudobutyrivibrio در جسم این موش‌ها همراه بوده است.

به‌گفته محققان، این اولین بار است که تاثیر چای سیاه بر سلامت دستگاه گوارشی مشابه با تاثیر چای سبز ارزیابی می‌شود. پروفسور سوزان هنینگ (مسئول مطالعه و از اعضای دانشگاه کالیفرنیا) می‌گوید: «این‌طور تصور می‌شد که پلی‌فنول‌های موجود در چای سبز موثرتر هستند و فواید بیشتری نسبت به پلی‌فنول‌های چای سیاه دارند، چون ترکیبات شیمیایی چای سبز به درون خون و بافت بدن جذب می‌شوند. با این‌حال، یافته‌های جدید ما نشان دادند که چای سیاه، از طریق مکانیسم ویژه‌ای بر میکروبیوم روده تاثیر می‌گذارد و درنتیجه می‌تواند به ارتقای سلامتی و کاهش وزن در انسان‌ها کمک کند». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12756

افزودن نظر