چربی شکمی باعث بروز التهاب در مغز کودکان می‌شود!

چربی شکمی باعث بروز التهاب در مغز کودکان می‌شود!

ارتباطی بین میزان از دست دادن چربی شکمی و بهبود عملکرد شناختی در کودکان وجود دارد. کودکان چاقی که فعالیت فیزیکی ندارند، چربی شکمی بیشتری پیدا می‌کنند. محققان بر این باورند که چربی شکمی باعث بروز نوعی التهاب در مغز می‌شود.


زمانی که ما کودک بودیم، گوشی هوشمند، تبلت یا بازی کامپیوتری وجود نداشت که با آن بازی کنیم و در عوض با توپ و طناب و دوچرخه بازی می‌کردیم یا بازی‌های حرکتی دیگری انجام می‌دادیم. اگرچه همان موقع متوجه نبودیم اما نه تنها با انجام فعالیت‌های فیزیکی، به حفظ تناسب اندام خود کمک می‌کردیم، بلکه به عملکرد مغزی خود نیز کمک می‌کردیم. اگر کودک‌تان به جای انجام فعالیت‌های فیزیکی، فقط تلویزیون تماشا می‌کند یا سرگرم بازی‌های کامپیوتری است، ممکن است از فواید تناسب اندام برای مغز بی‌بهره بماند.

همه ما از فواید فعالیت‌های فیزیکی برای بدن آگاه هستیم. بزرگسالان می‌توانند با انجام فعالیت‌های فیزیکی وزن خود را کاهش دهند و با ادامه آن، وزن خود را در حد ایده‌آل نگه دارند. فواید جانبی ورزش نیز کاهش افسردگی و بهبود خلق و خو است. برای کودکان نیز فایده ورزش علاوه بر این‌ها، بهبود عملکرد مغزی و شرایط رشدی بدن‌شان است.

تحقیقات اخیر نشان می‌دهند که عدم تناسب اندام، با کاهش عملکرد در انجام کارهایی که مربوط به ادراک، حافظه و شناخت می‌شود همراه است و باعث افت تحصیلی نیز می‌شود. در مطالعه‌ای در دانشگاه ایلینویز، محققان با بررسی چندین کودک ۸ تا ۱۰ ساله چاق و غیرچاق، دریافتند که کودکانی که پس از اتمام ساعات مدرسه به بازی و فعالیت فیزیکی می‌پردازند، نسبت به کودکانی که هیچ تحرکی ندارند از چربی شکمی کمتری برخوردارند. کودکان فعالی که اضافه وزن داشتند، طی این مطالعه ۹ ماهه، حتی با وجود اینکه همچنان اضافه وزن داشتند، چربی شکمی کمتری پیدا کردند. فعالیت بعد از مدرسه به افزایش میزان توجه، پردازش اطلاعات و کنترل ضربه کودکان، چه چاق و چه لاغر کمک می‌کند.

نتایج این مطالعه نشان داد که ارتباطی بین میزان از دست دادن چربی شکمی و بهبود عملکرد شناختی در کودکان وجود دارد. کودکان چاقی که فعالیت فیزیکی نداشتند، پس از ۹ ماه، چربی شکمی بیشتری پیدا کردند. محققان بر این باورند که چربی شکمی باعث بروز نوعی التهاب در مغز می‌شود.

آمار نشان می‌دهد که به طور میانگین، کودکان، ۷ ساعت و ۳۸ دقیقه از وقتشان را در روز صرف تماشای تلویزیون می‌کنند. اگر کودکان بیشتر این وقت را صرف فعالیت‌های فیزیکی کنند، می‌توانند در عملکرد درسی‌شان موفق‌تر باشند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12752

افزودن نظر