سرکه سیب، چطور به کاهش وزن کمک می‌کند؟!
۱۵ مهر ۱۳۹۶

سرکه سیب، چطور به کاهش وزن کمک می‌کند؟!

مصرف ۲ قاشق غذاخوری سرکه رقیق شده سیب به همراه دو وعده غذایی ناهار و شام، به مدت ۱۲ هفته، باعث کاهش ۱ کیلو و ۸۰۰ گرمی وزن شما می‌شود.


سرکه سیب، به دلیل خواص فوق‌العاده‌ای که دارد، از شهرت جهانی برخوردار است. این ماده مغذی از تخمیر قند موجود در سیب به وجود می‌آید و معروف‌ترین خواص آن سفیدکنندگی دندان و مفید برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ است. اما آیا سرکه سیب در کاهش وزن نیز تأثیری دارد؟ به اعتقاد پروفسور، کارول جانسون، سرکه سیب می‌تواند هرچند نامحسوس، اما به کاهش وزن کمک کند.

جانسون بیش از یک دهه است که بر روی سرکه و اثرات آن بر سلامت بدن مطالعه می‌کند. با اینکه جانسون در مطالعات خودش ارتباطی بین مصرف سرکه و کاهش وزن پیدا نکرد، اما در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ در ژاپن انجام شد، مصرف ۲ قاشق غذاخوری سرکه رقیق شده سیب به همراه دو وعده غذایی ناهار و شام، به مدت ۱۲ هفته، باعث کاهش ۱ کیلو و ۸۰۰ گرمی وزن شما می‌شود.

البته جانسون در مطالعات آزمایشگاهی خود بر روی حیوانات به این نتیجه رسید که سرکه می‌تواند با تغییرات متابولیکی در بدن، به کاهش وزن کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد استیک اسید موجود در سرکه، باعث تحریک سوخت و ساز چربی‌ها کمک می‌شود. به علاوه مصرف سرکه به همراه غذا، تا حدودی اشتها را کاهش داده و می‌تواند از این طریق در کاهش وزن مفید واقع شود.

همه سرکه‌ها حاوی استیک اسید که کلیدی‌ترین ماده سرکه است هستند اما سرکه سیب به جهت وفور آن در بازار و ارزان‌تر بودن آن بیشتر مورد توجه است. همانطور که می‌دانید سرکه سیب، بالزامیک و انگور یکی از اجزای اصلی رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند و شاید به همین خاطر است که این رژیم غذایی از فواید بسیاری برای بدن برخوردار است. سرکه انگور در مقایسه با سرکه سیب برای بلع راحت‌تر است و اسید کمتری دارد اما خب به همان اندازه خواص کمتری نیز دارد.

آنچه جانسون بر آن تأکید دارد، رقیق کردن سرکه سیب پیش از مصرف است زیرا سرکه غلیظ می‌تواند مشکلات دهان و دندانی یا گوارشی برای شما به وجود بیاورد و به مری آسیب برساند. به اعتقاد جانسون، بهترین و امن‌ترین روش مصرف سرکه، مخلوط کردن ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب با ۲۲۰ گرم آب است. و بهترین زمان مصرف آن بلافاصله پیش از صرف غذا است. اگر خیلی قبل‌تر از غذا مصرف کنید خاصیت زیادی نخواهد داشت. اما اگر بلافاصله پیش از غذا مصرف شود، برخی از مولکول‌ها و مواد مغذی موجود در غذا با اسید استیک سرکه ترکیب شده و مانع از رسیدن مواد نشاسته‌ای به روده شما می‌شوند. بهتر است حداکثر ۴ قاشق در یک روز استفاده کنید و نه بیشتر.

اگر مصرف سرکه به این شکل برای‌تان سخت است، می‌توانید سالادی تهیه کنید که آغشته به سرکه باشد و پیش از صرف غذا آن را میل کنید. جانسون سال‌ها است که به این شیوه سرکه را مصرف می‌کند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12751

افزودن نظر