رژیم مناسب گروه خونی شما چیست؟/ آیا رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی می‌تواند به لاغر شدن ما کمک کند؟
۱۵ مهر ۱۳۹۶

رژیم مناسب گروه خونی شما چیست؟/ آیا رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی می‌تواند به لاغر شدن ما کمک کند؟

غذاهایی که هر کدام از ما می‌خوریم، واکنش‌های شیمیایی خاصی را متناسب با نوع گروه خونی ما انجام می‌دهند. پس اگر هر فردی از رژیم غذایی طراحی‌شده برای گروه خونی خودش استفاده کند، بدنش هم بهتر و موثرتر غذاها را هضم خواهد کرد.


آیا رژیم غذایی مبتنی بر نوع گروه خونی می‌تواند به لاغر شدن ما کمک کند و در ارتقای سلامتی‌مان نقش داشته باشد؟ این سوالی است که شاید ذهن بعضی از شما را هم درگیر کرده باشد، اما دکتر پیتر آدامو (متخصص طبیعی‌درمانی یا Naturopathy)، با طراحی رژیم غذایی مبتنی بر گروه خونی یا Blood Type Diet، از این ایده دفاع می‌کند.

این متخصص مدعی است که غذاهایی که هر کدام از ما می‌خوریم، واکنش‌های شیمیایی خاصی را متناسب با نوع گروه خونی ما انجام می‌دهند. پس اگر هر فردی از رژیم غذایی طراحی‌شده برای گروه خونی خودش استفاده کند، بدنش هم بهتر و موثرتر غذاها را هضم خواهد کرد. این روند درنهایت سه فایده مهم برای انسان‌ها دارد: کمک به کاهش وزن، افزایش سطح انرژی در بدن و کمک به پیشگیری از مبتلا شدن به بیماری‌ها.

چه چیزهایی می‌توانیم بخوریم

این مساله کاملا به نوع گروه خونی هر فرد بستگی دارد. دکتر آدامو، توصیه‌های زیر را برای هر گروه خونی ارائه کرده است:

گروه خونی O: رژیم غذایی سرشار از پروتئین، با میزان بیشترین از گوشت قرمز بدون چربی، ماهی، مرغ و سبزی‌ها. میزان استفاده از غلات سبوس‌دار، حبوبات و محصولات لبنی در این افراد باید کمتر باشد. به‌گفته دکتر آدامو، افراد دارای گروه خونی O اساسا مستعد ابتلا به مشکلات گوارشی هستند و می‌توانند از مکمل‌های مختلف برای مقابله با این مشکلات استفاده کنند.

گروه خونی A: رژیم غذایی بدون گوشت قرمز و مبتنی بر مقدار زیادی از سبزی‌ها، میوه‌ها، لوبیا، انواع حبوبات و غلات سبوس‌دار. اگر این محصولات، ارگانیک و تازه باشند، واقعا برای افراد دارای گروه خونی A بهتر است، چون این افراد اساسا سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به دیگران دارند.

گروه خونی B: پرهیز از خوردن این مواد غذایی برای افراد دارای گروه خونی B لازم است: ذرت، ‌گندم، گندم سیاه، عدس، گوجه‌فرنگی، بادام‌زمینی و دانه‌های کنجد. مرغ نیز برای این افراد مشکل‌ساز است. به همین دلیل، دکتر آدامو به این افراد توصیه می‌کند که بیشتر از سبزی‌های برگ سبز تیره، تخم‌مرغ، بعضی از گوشت‌های سبُک و محصولات لبنی کم‌چرب استفاده کنند.

گروه خونی AB: مواد غذایی خاصی که افراد دارای گروه خونی AB باید بر آن تمرکز کنند، عبارت‌اند از پنیر توفو، غذاهای دریایی، محصولات لبنی و سبزی‌های دارای رنگ سبز. دکتر آدامو می‌گوید که افراد دارای گروه خونی AB اساسا اسید معده کمتری در بدن‌شان دارند. بنابراین، پرهیز از مصرف کافئین و انواع گوشت‌های دودی یا طعم‌دار دیگر برای آنان ضروری است.

اگر درحال حاضر از گروه خونی خودتان بی‌اطلاع هستید، باید زودتر برای تعیین آن اقدام کنید. نتیجه نهایی نشان خواهد داد که شما دقیقا به چه چیزهایی نیاز دارید.

محدودیت‌ها: بسته به نوع گروه خونی‌تان، ممکن است که ایجاد محدودیت شدید نسبت به مصرف بعضی از مواد غذایی برای شما لازم باشد.

پخت‌وپز و خرید: گروه خونی‌تان تعیین خواهد کرد که دقیقا کدام مواد غذایی را تهیه کنید و از چه روش‌هایی برای طبخ آن‌ها کمک بگیرید.

بعضی از افراد فکر می‌کنند که برای راحت‌تر کردن خودشان می‌توانند از غذاها و وعده‌های بسته‌بندی‌شده استفاده کنند، اما دکتر آدامو اساسا چنین کاری را تایید نمی‌کند و اقدام به آن را غیرضروری می‌داند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12748

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر