3 راه تاثیرگذاری قهوه بر بیماری‌های التهابی روده
۰۷ مهر ۱۳۹۶

۳ راه تاثیرگذاری قهوه بر بیماری‌های التهابی روده

تاثیرات تحریک‌کننده قهوه برای بعضی از افراد مبتلا به IBD اصلا مناسب به‌حساب نمی‌آیند، خصوصا برای آن دسته از بیماران که با علائم شایع و روزانه این بیماری‌ها مانند اسهال مواجه هستند.


افرادی که عاشق قهوه هستند، به‌خاطر مشکلات و بیماری‌ها نیز حاضر نیستند که نوشیدن قهوه را کنار بگذارند. طبق گزارش Nutrition Journal (یکی از مجلات معتبر جهانی در زمینه تغذیه و مواد غذایی) در سال ۲۰۱۵، آن دسته از مصرف‌کنندگان قهوه که مبتلا به بیماری‌های التهابی روده (IBD) مثل بیماری کولیت یا کولیت اولسراتیو هستند، حتی اگر بدانند که نوشیدن قهوه می‌تواند علائم بیماری‌شان را تشدید کند، باز هم به مصرف قهوه ادامه می‌دهند.

محققان می‌گویند که نوشیدن قهوه برای بعضی از افراد مبتلا به IBD اساسا مناسب نیست، چون اختلال‌های مختلفی در بدن آنان به‌وجود می‌آورد. افزایش شانس ابتلا به اسهال، تشدید اختلالات خواب و افزایش استرس، فقط چند مورد از پیامدهای مصرف قهوه در این بیماران هستند. بنابراین، اگر به IBD مبتلا هستید، باید به نکات زیر درباره مصرف قهوه توجه کنید.

قهوه، روده‌ها را تحریک می‌کند

تاثیرات تحریک‌کننده قهوه برای بعضی از افراد مبتلا به IBD اصلا مناسب به‌حساب نمی‌آیند، خصوصا برای آن دسته از بیماران که با علائم شایع و روزانه این بیماری‌ها مانند اسهال مواجه هستند. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که قهوه، ترشح هورمون گاسترین را در بدن بیشتر می‌کند و فعالیت‌های حرکتی روده را از این طریق افزایش می‌دهد. به‌علاوه، همین اتفاق می‌تواند پوشش معده و روده کوچک را تحت تاثیر قرار بدهد و درنتیجه سرعت تخلیه روده‌ها را هم بیشتر کند.

قهوه بدون کافئین نیز برای این بیماران مناسب نیست. مطالعات مختلفی نشان داده‌اند که قهوه بدون کافئین از نظر تاثیرگذاری بر روده‌های افراد مبتلا به IBD، فقط مقدار کمی تفاوت دارند. متخصصان توصیه می‌کنند که در دوره‌های تشدید علائم IBD (خصوصا اسهال شدید)، این بیماران هرگز از قهوه استفاده نکنند.

از طرف دیگر، این را هم باید اضافه کرد که اگر IBD شما باعث ابتلا به یبوست شده باشد، اثرات شل‌کننده قهوه بر روده می‌تواند به بهبودی شما کمک کند.

قهوه می‌تواند باعث ابتلا به بی‌خوابی شدید شود

خواب بی‌کیفیت و خستگی، از مشکلات شایع در میان افراد مبتلا به IBD هستند. درواقع، IBD می‌تواند باعث ابتلا به بی‌قراری و حتی راه رفتن ناخودآگاه در طول شب شود.

با این‌که قهوه دارای اثرات خاصی است و می‌تواند بسیاری از افراد را در ساعات مختلف روز بیدار نگه دارد، اما این توانایی را هم دارد که میزان ادرار را افزایش بدهد و درنهایت خواب شبانه افراد را مختل کند. یکی از مطالعات Gastroenterology & Hepatology نشان می‌دهد که کمبود خواب می‌تواند از عوامل موثر در تشدید التهاب برای بیماران مبتلا به IBD باشد و اثرات منفی شدید هم بر عملکرد سیستم ایمنی به‌جا بگذارد.

پس اگر می‌خواهید قهوه بنوشید، به ساعت استفاده از این نوشیدنی دقت کنید. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که همه افراد، خصوصا افراد مبتلا به IBD، در فاصله ۶ ساعت مانده به خواب شبانه اصلا نباید قهوه بنوشند.

کافئین قهوه، استرس ایجاد می‌کند

کافئین می‌تواند حس اضطراب، بی‌قراری و استرس را افزایش بدهد. افرادی که مستعد ابتلا به چنین حس‌هایی هستند و افراد مبتلا به IBD که استرس یا اضطراب برای آنان مانند عامل محرک عمل می‌کند، بهتر است که مصرف قهوه و محصولات کافئین‌دار را به حداقل برسانند یا به‌طور کلی از مصرف این محصولات صرف نظر کنند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12708

افزودن نظر