با این 7 ماده غذایی، مغزتان را دوپینگ کنید!/ از بادمجان تا چای سبز
۰۴ مهر ۱۳۹۶

با این ۷ ماده غذایی، مغزتان را دوپینگ کنید!/ از بادمجان تا چای سبز

بادمجان سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مهمی به‌نام آنتوسیانین‌ها است که تاثیر مثبت‌شان در مقابله با مشکلات حافظه‌ای ثابت شده است. بعضی از متخصصان تغذیه، مصرف بادمجان همراه با پوست را به‌عنوان یکی از غذاهای مفید و مهم برای مغز توصیه می‌کنند.


مغز، یکی از عضوهای حیاتی بدن است که نیازهای خاص خوش را دارد. درواقع، بدون دریافت مقادیر کافی‌ای از پروتئین، کربوهیدرات‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب امگا-۳، احتمال دارد که به‌مرور زمان، مشکلات حافظه‌ای و حتی زوال شناختی را تجربه کنید. پس برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است که با بهترین و مفیدترین مواد غذایی برای مغز آشنا شوید.

بادمجان

بادمجان سرشار از ترکیبات آنتی‌اکسیدانی مهمی به‌نام آنتوسیانین‌ها است که تاثیر مثبت‌شان در مقابله با مشکلات حافظه‌ای ثابت شده است. بعضی از متخصصان تغذیه، مصرف بادمجان همراه با پوست را به‌عنوان یکی از غذاهای مفید و مهم برای مغز توصیه می‌کنند. هر وعده مصرفی ۲۰۰ گرمی از بادمجان می‌تواند ۱۵۰۰ میلی‌گرم آنتوسیانین داشته باشد که غلظت بالایی محسوب می‌شود. بادمجان گریل‌شده همراه با سیر، رزماری و روغن زیتون، یکی از بهترین غذاها برای ارتقای سلامت مغز است.

شکلات تلخ

مصرف شکلات تلخ در حد اعتدال می‌تواند اثرات مثبت و سریعی برای مغز داشته باشد. یکی از مطالعات Physiology & Behavior نشان می‌دهد که مصرف شکلات تلخ، از سه منظر برای مصرف‌کنندگان مفید است: تقویت عملکرد شناختی، حافظه فضایی و زمان‌بندی واکنش. فلاونول‌های شکلات تلخ می‌توانند عملکرد رگ‌های خونی را هم در مغز ارتقا دهند که اهمیت ویژه‌ای دارد.

انواع توت‌ها

طبق گزارش Journal of Agricultural and Food Chemistry، بزرگسالان مبتلا به اختلالات شناختی خفیف می‌توانند از انواع توت‌ها، خصوصا آب بلوبری، برای بهبود وضعیت شناختی خودشان کمک بگیرند. به‌گفته محققان، پلی‌فنول‌های موجود در انواع توت‌ها که رنگ غلیظ این میوه‌ها را به‌وجود می‌آورند، این توانایی را دارند که ظرفیت‌های حافظه را بیشتر کنند و از طریق کاهش التهاب و مقابله با رادیکال‌های آزاد، شانس ابتلا به زوال عقل را کاهش بدهند یا دوره شروع این بیماری را به تاخیر بیندازند.

غلات سبوس‌دار

انواع غلات سبوس‌دار حاوی پروتئین و فیبر بیشتری نسبت به غلات تصفیه‌شده هستند و درنتیجه قند خون، سطح انرژی و آمادگی ذهنی را بین وعده‌های غذایی در وضعیت پایدار و مطلوبی نگه می‌دارند. یکی از مطالعات The Journal of Nutrition نیز نشان می‌دهد که غلات سبوس‌دار می‌توانند دوره ابتلا به زوال شناختی را به تاخیر بیندازند. درواقع،‌ هرچه میزان استفاده از غلات سبوس‌دار به‌طور منظم بیشتر شود، شانس ابتلا به زوال عقل نیز بیشتر از قبل کاهش می‌یابد.

ماهی‌های چرب

استفاده منظم از انواع ماهی‌های چرب مانند سالمون، قزل‌آلا و ساردین می‌تواند سلامت مغزی شما را به‌طور قابل توجهی ارتقا دهد. ماهی‌های چرب حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند که برای عملکرد مغزی مطلوب واقعا ضروری محسوب می‌شوند. ترکیبات امگا-۳، ساختارهای لازم برای تشکیل و حفظ نورون‌های جدید را فراهم می‌سازند و نقش مهمی در کاهش التهاب مغزی ایفا می‌کنند. یکی از مطالعات Experimental Biology نشان می‌دهد که پایین بودن سطح امگا-۳ در بدن با افزایش خطر ابتلا به زوال شناختی مرتبط است. برای بهره‌مند شدن از بیشترین فواید ماهی‌های چرب باید آن‌ها را با روش‌های سالم مثل گریل کردن طبخ کنید.

گردو

گردو در میان انواع مغزهای خام، اهمیت بیشتری برای مغز دارد، چون مقدار زیادی از ترکیبات محافظت‌کننده مغزی به بدن می‌رساند: ویتامین E، فولات، امگا-۳ و انواع آنتی‌اکسیدان‌ها. یکی از مطالعات British Journal of Nutrition نشان می‌دهد که قرار دادن گردو در برنامه غذایی روزانه، عملکرد افراد جوان را در آزمون‌های استنتاجی بهتر می‌کند. برای برخوردار شدن از فواید گردو بدون دریافت کالری اضافی، باید روزانه ۴۲ گرم گردو بخورید و از این مغز خام به‌جای خوراکی‌های ناسالم مانند چیپس استفاده کنید.

چای سبز

یکی از بهترین ترفندها برای تقویت عملکرد مغزی، استفاده از چای سبز بدون افزودنی‌ها یا شیرین‌کننده‌ها به‌جای نوشیدنی‌های گازدار و شیرین است. چای سبز، آنتی‌اکسیدان‌های مهمی به‌نام کاتچین دارد که می‌توانند به پیشگیری از اختلالات شناختی کمک کنند. البته نوعی ترکیب شبیه به اسیدهای آمینه به‌نام تیانین هم در چای سبز یافت می‌شود که اضطراب را کاهش می‌دهد و آرامش ذهنی را هم بیشتر می‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12688

افزودن نظر