با خواسته‌های مبتلایان به آلزایمر آشنا شوید!
۰۱ مهر ۱۳۹۶

با خواسته‌های مبتلایان به آلزایمر آشنا شوید!

هرچند که همراه با پیشروی بیماری آلزایمر، ممکن است که رفتارها و کردارهای متفاوتی در فرد بیمار مشاهده شود، اما اطرافیان او باید به خاطر داشته باشند که او همان شخصیتی است که همواره مورد احترام و علاقه دیگران بوده است.


بیماری آلزایمر و زوال عقل، از سخت‌ترین و طاقت‌فرساترین بیماری‌ها هستند که می‌توانند زندگی انسان‌ها و اطرافیان آنان را مختل کنند. یکی از ضعف‌های اساسی در مورد این بیماری‌ها، فقدان ارتباط جمعی مناسب بین فرد مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل و اطرافیان آنان و بقیه مردم است. این بیماران بعد از مدتی دیگر قادر به بیان احساسات خودشان نیستند و درنتیجه نوعی قطع ارتباط اجتماعی را تجربه می‌کنند.

پروفسور گراهام استاکس (از سرشناس‌ترین دانشمندان و متخصصان در زمینه بیماری آلزایمر و زوال عقل)، به ما کمک می‌کند تا با خواسته‌های افراد مبتلا به بیماری آلزایمر آشنا شویم.

حتی پس از تشخیص قطعی هم فرد بیمار همان فرد قبلی است

هرچند که همراه با پیشروی بیماری آلزایمر، ممکن است که رفتارها و کردارهای متفاوتی در فرد بیمار مشاهده شود، اما اطرافیان او باید به خاطر داشته باشند که او همان شخصیتی است که همواره مورد احترام و علاقه دیگران بوده است. بنابراین، اطرافیان باید به علاقه‌مندی‌ها و مسائلی که باعث ناراحتی فرد بیمار می‌شود، توجه جدی داشته باشند. پروفسور استاکس تاکید می‌کند که اطرافیان باید هرچه باعث شادی و آرامش فرد بیمار می‌شود، مانند موسیقی یا تفریح، را برای او فراهم کنند.

بیماری آلزایمر، پایان راه نیست

پروفسور استاکس باور دارد که افراد مبتلا به بیماری آلزایمر باید از نظر اجتماعی همچنان فعالی باقی بمانند و آمادگی بدنی خودشان را هم حفظ کنند. او می‌گوید که این دو عامل واقعا برای بیماران حیاتی هستند و می‌توانند از انزوا و افسردگی آنان جلوگیری کنند. فایده دیگر این دو عامل مهم، حفظ نظم و ترتیب در الگوهای خواب بیماران است.

با این‌حال، اگر فرد بیمار همواره از سال‌های قبل، شخصیت درون‌گرا و گوشه‌گیری داشته است، او را به تغییر سبک زندگی و روابط اجتماعی بیشتر وادار نکنید.

روی توانایی‌های مثبت بیمار تمرکز کنید

بسیار مهم است که بعد از اعلام تشخیص قطعی، همه کارها و مسئولیت‌های فرد بیمار را از او سلب نکنید. این کار، ضربه روانی سنگینی به او وارد می‌کند و پیامدهای مخربی دارد. بنابراین، کارهایی که در توان فرد بیمار است، همچنان به خودش واگذار کنید تا احساس بی‌مصرف بودن و بی‌فایده بودن در او ایجاد نشود.

این بیماران همچنان می‌توانند روابط اجتماعی داشته باشند

اگرچه در مراحل پیشرفته بیماری آلزایمر، فرد به‌سختی می‌تواند نام‌ها و چهره‌ها را به یاد بیاورد، اما اطرافیان نباید قابلیت برقراری ارتباط اجتماعی را در او خاموش کنند. درواقع، اطرافیان همچنان باید تلاش کنند که فرد بیمار، احساسات خودش را بروز بدهد و در روابط انسانی مشارکت داشته باشد.

این بیماران همچنان به دوستان خود نیاز دارند

این‌که فرد بیمار نتواند شما را به‌عنوان دوست خودش به یاد بیاورد، نباید شما را از او دور کند. فرد مبتلا به بیماری آلزایمر همچنان به همدم و دوست نیاز دارد و این نیاز ذاتی انسان‌ها بعد از ابتلا به بیماری تغییری نمی‌کند. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12668

افزودن نظر