اگر کودک‌تان آسم دارد و می‌خواهد به مدرسه برود، بخوانید!
۲۷ شهریور ۱۳۹۶

اگر کودک‌تان آسم دارد و می‌خواهد به مدرسه برود، بخوانید!

وسایل مورد نیاز برای کنترل آسم از قبیل اسپری، دارو و کپسول اکسیژن از ملزومات اتاق‌های بهداشت داخل مدارس است.


کودکان زمان زیادی از عمر خود را در مدرسه می‌گذرانند. بنابراین ممکن آن دسته از کودکانی که به بیماری‌های مزمن دچار هستند، برای کنترل بیماری ‌خود در مدرسه با چالش روبه‌رو شوند. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از دانش‌آموزها به دلیل عدم توانایی در کنترل بیماری، اغلب از درس‌ها عقب می‌مانند و توانایی‌ها و استعدادهایشان تحت تأثیر بیماری‌شان قرار می‌گیرد.

مدارس، با استفاده از یک پرستار یا بهیار مستقر می‌توانند به این گروه از دانش‌آموزان در کنترل بیماری کمک کنند. اتاق بهداشت مدارس باید مجهز به برخی وسایل مورد نیاز برای بیماری‌های مزمن و شایع از قبیل آسم، دیابت، آلرژی غذایی، ضعف بهداشت دهان، صرع و بیماری‌های تشنجی در میان کودکان باشد.

آسم در مدرسه

در آمریکا، آسم سردمدار بیماری‌های مزمن میان کودکان و بزرگسالان است. همچنین یکی از اولین دلایل غیبت دانش‌آموزان در مدارس است. به صورت میانگین، در یک کلاس ۳۰ نفره، ۳ نفر به آسم مبتلا هستند. حمله‌های آسمی معمولا وابسته به محرک‌هایی مثل گردوخاک، دود سیگار، گرده گل و از این دست هستند. با دوری از محرک‌ها و مصرف دارو، می‌توان تا حدودی آسم را کنترل کرد.

کنترل آسم در مدرسه

در آمریکا، مدرسه‌هایی مختص کودکان مبتلا به آسم وجود دارد. این مدارس، محیط را برای دانش‌آموزان، کاملا امن و به دور از هرگونه محرک تنفسی می‌کنند. بخش زیادی از مسئله کنترل آسم در مدارس، مربوط به سرپرستان مدارس می‌شود. این وظیفه مدارس است که یک برنامه تعریف شده برای کنترل آسم داشته باشند.

-        مدارس موظف هستند با یک مرکز بهداشت در اطراف مدرسه در ارتباط باشند تا اقدامات پزشکی لازم در مواقع بروز حمله آسمی به دانش‌آموز سریعا انجام شود.

-        سرپرستان باید دانش‌آموزان مبتلا به آسم را شناسایی کنند و سطح بیماری آن‌ها را تعیین کنند.

-        وسایل مورد نیاز برای کنترل آسم از قبیل اسپری، دارو و کپسول اکسیژن از ملزومات اتاق‌های بهداشت داخل مدارس است.

-        مسئول بهداشت مدرسه باید دانش‌آموزان را نسبت به بیماری آسم و لزوم همراه داشتن اسپری یا دارو آگاه کند و از طرف به والدین کودکان مبتلا نیز یادآور شود که داروی کودک را همیشه در کیف او قرار دهند.

-        کودکان مبتلا به آسم، ممکن است در انجام برخی فعالیت‌های ورزشی، محدودیت داشته باشند. لازم است که مربی ورزشی نسبت به بیماری‌های کودکان آگاه باشد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12644

افزودن نظر