سلنا گومز، از لوپوس تا پیوند کلیه!/ تازه‌ترین پرسش و پاسخ‌ها درباره بیماری گومز
۲۷ شهریور ۱۳۹۶

سلنا گومز، از لوپوس تا پیوند کلیه!/ تازه‌ترین پرسش و پاسخ‌ها درباره بیماری گومز

حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به لوپوس ممکن است به مشکلات کلیوی هم دچار شوند. آسیایی‌ها، آمریکایی-آفریقایی‌ها و اسپانیایی‌ها، بیشتر از نژادهای دیگر با شانس ابتلا به لوپوس نفریتیس مواجه هستند.


سلنا گومز، ستاره پاپ، چند روز پیش همه طرفدارانش را غافلگیر کرد و گفت که پیوند کلیه انجام داده است. با این‌حال، افراد غیرمتخصص نمی‌دانستند که آسیب‌های کلیوی می‌توانند یکی از عارضه‌های بیماری خودایمنی لوپوس باشند.

در سال ۲۰۱۵ بود که گومز ۲۵ ساله، مبتلا شدن خودش به بیماری لوپوس را اعلام کرد. علائم لوپوس عبارت‌اند از درد مفصلی، بثورات پوستی و مشکلات کلیوی برای بعضی از بیماران.

با توجه به همین اتفاق پُر سروصدا، از دکتر مینش کاتری (از اعضای کالج پزشکان آمریکایی و نفرولوژیست) درخواست کرده‌ایم که درباره مسائل مربوط به این بیماری با ما صحبت کند. لازم به ذکر است که دکتر کاتری هیچ نقشی در درمان سلنا گومز نداشته، بلکه فقط درباره بیماری لوپوس با ما صحبت کرده است.

لوپوس چیست و چرا بر کلیه تاثیر منفی می‌گذارد؟

لوپوس، یکی از بیماری‌های خودایمنی است. اساسا در این بیماری‌ها، بدن به خودش حمله می‌کند و معمولا هم آنتی‌بادی‌ها در این اتفاق نقش دارند. این آنتی‌بادی‌ها می‌توانند به همه اندام‌های بدن حمل کنند. متاسفانه، دانشمندان هنوز علت اصلی شکل‌گیری لوپوس را نمی‌دانند.

حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به لوپوس ممکن است به مشکلات کلیوی هم دچار شوند. آسیایی‌ها، آمریکایی-آفریقایی‌ها و اسپانیایی‌ها، بیشتر از نژادهای دیگر با شانس ابتلا به لوپوس نفریتیس مواجه هستند.

آیا یک جوان ۲۵ ساله مانند سلنا گومز به پیوند کلیه نیاز دارد؟

به‌طور کلی باید گفت بله. بسیاری از افرادی که مجبور به پیوند کلیه می‌شوند، باید این کار را به‌خاطر بیماری دیابت یا فشار خون بالا انجام بدهند. این دو عامل، علت‌های اصلی در تخریب کلیه هستند. معمولا هم سال‌ها طول می‌کشد تا بیماری کلیوی بر اثر این دو عامل پیشرفت کند. با این‌حال، لوپوس می‌تواند به افراد جوان هم آسیب برساند و کلیه آنان را نابود کند.

فقط ۱۰ تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به لوپوس نفریتیس به این مرحله از مشکلات کلیوی می‌رسند. بنابراین، من می‌توانم بگویم کمی عجیب است که فردی جوان مانند گومز به پیوند کلیه نیاز پیدا کند، اما اساسا نمی‌توان این احتمال را منتفی دانست.

آیا هر دو کلیه تحت تاثیر لوپوس قرار می‌گیرند؟

بله، کلیه‌ها به‌طور یکسان از لوپوس تاثیر می‌پذیرند.

آیا لوپوس می‌تواند به کلیه‌های جدید سرایت کند؟

در بالای ۹۰ درصد از موارد، لوپوس بر کلیه‌های جدید اثری نمی‌گذارد. بسیاری از این بیماران هم بعد از پیوند کلیه متوجه می‌شوند که علائم دیگر لوپوس مانند درد مفصلی نیز کاهش پیدا کرده است.

بدن معمولا برای بازیابی و ترمیم بعد از پیوند کلیه به چه‌قدر زمان نیاز دارد؟

فرد مورد نظر معمولا پس از چند روز از بیمارستان مرخص می‌شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، بیمار هم سریع‌تر بهبود می‌یابد. بیشتر این بیماران هم بعد از ۴ تا ۸ هفته، به فعالیت عادی خودشان بازمی‌گردند. البته بعضی از فعالیت‌ها شدیدا برای آنان مضر است: جابه‌جا کردن اشیای سنگین و انجام دادن ورزش‌های سنگین. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12643

افزودن نظر