کشفی جدید درباره احساسات انسانی!

کشفی جدید درباره احساسات انسانی!

 • ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

دانشمندان همواره تاکنون باور داشته‌اند که احساسات انسانی به ۶ حالت اساسی تقسیم می‌شوند: شادی، غم یا ناراحتی، ترس، خشم، حیرت یا تعجب و انزجار یا نفرت. احساسات انسانی به ۲۷ مقوله اساسی تقسیم می‌شوند که هر کدام می‌توانند احساس متمایزی را بازنمایی کنند.

سلامتیسم

دانشمندان همواره تاکنون باور داشته‌اند که احساسات انسانی به ۶ حالت اساسی تقسیم می‌شوند: شادی، غم یا ناراحتی، ترس، خشم، حیرت یا تعجب و انزجار یا نفرت. با این‌حال، گروهی از دانشمندان اخیرا به یافته‌هایی دست پیدا کرده‌اند که تعداد احساسات انسانی را به ۲۷ حالت افزایش می‌دهد. گزارشی از یافته‌های آنان در Proceedings of National Academy of Sciences منتشر شده است.

فهرست کامل این احساسات که توسط دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ارائه شده است، حالت‌هایی مانند اضطراب، خستگی، تحسین زیبایی، گیجی، نوستالژی، وحشت و همدردی را هم شامل می‌شود.

محققان در این مطالعه، ۲ هزار و ۱۸۵ ویدیوی کوتاه را با طیف وسیعی از موقعیت‌ها و اتفاق‌ها برای بیش از ۸۰۰ بیننده نمایش دادند تا بتوانند حالت‌های احساسی این افراد را دقیقا ارزیابی کنند.

آنان درنهایت متوجه شدند که احساسات انسانی به ۲۷ مقوله اساسی تقسیم می‌شوند که هر کدام می‌توانند احساس متمایزی را بازنمایی کنند. به‌علاوه، یافته‌های نهایی نشان دادند که انسان‌ها در مواجهه با یک اتفاق مشخص می‌توانند احساسات متعددی را تجربه کنند و درنتیجه، همواره نمی‌توان یک احساس ثابت را به یک اتفاق مشخص مرتبط دانست. نکته دیگر این‌که بعضی از احساسات هم می‌توانند با احساسات دیگر همپوشانی داشته باشند، اما عینا با همان احساس یکسان نیستند.

محققان حتی احساساتی مانند شادی و خشم را در فهرست جدیدشان نیاورده‌اند. به‌گفته آنان، این احساسات کلی می‌توانند از احساسات دیگر نشات بگیرند و لزوما خودشان مستقل نیستند. 

افزودن نظر

هفت + دو =
در همین زمینه بخوانید...
 • اختلال سایکلوتایمی یا خلق ادواری چیست؟

  اختلال سایکلوتایمی یا خلق ادواری چیست؟

  در اختلال سایکلوتایمی، فرد بیمار با دوره‌های طولانی هایپومانیا (hypomanias) ولی با شدت کم مواجه می‌شود و همچنین دوره‌های افسردگی زودگذر و خفیفی...

 • آیا من استرس دارم؟!

  آیا من استرس دارم؟!

  دندان‌قروچه، یکی از علائم استرس است و ارتباط نزدیکی با کمبود خواب دارد. در این حالت، ضمیر ناخودآگاه شما شدیدا فعال می‌شود و...

 • چرا نباید با لباس بخوابیم؟!

  چرا نباید با لباس بخوابیم؟!

  وقتی که اجازه می‌دهیم بدن‌مان قبل از خوابیدن کمی خنک شود، به ذهن‌مان هم آرامش می‌دهیم و برای استراحت آماده‌اش می‌کنیم. درنتیجه، رسیدن...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب