آشنایی با درمان‌های خانگی برای رفع منافذ پوستی/ سفیده تخم‌مرغ، بهترین ماسک صورت
۱۴ شهریور ۱۳۹۶

آشنایی با درمان‌های خانگی برای رفع منافذ پوستی/ سفیده تخم‌مرغ، بهترین ماسک صورت

جوش شیرین، یکی از ترکیبات خانگی دیگر برای پاک‌سازی کامل منافذ صورت است. با این‌حال، بهتر است که افراد دارای پوست حساس از این ترکیب استفاده نکنند.


افرادی که ترکیبات طبیعی را برای باز کردن منافذ پوستی صورت ترجیح می‌دهند، می‌توانند محلول‌های خانگی زیادی را تهیه کنند. از مخلوط کردن عسل، لیمو و شکر، محلول لایه‌بردار موثری به‌وجود می‌آید که ذرات اضافی و ناخالصی‌ها را از پوست بیرون می‌کشد و درنتیجه به باز کردن منافذ پوستی کمک می‌کند. با این‌حال، دقت کنید که با یک بار استفاده از این محلول نباید نتیجه خاصی را انتظار داشته باشید، چون استفاده منظم از آن در درازمدت به نتایج قابل توجه منجر می‌شود.

طرز تهیه: ۲ قاشق غذاخوری شکر بردارید و آن را تا حدی بکوبید که کاملا به پودر تبدیل شود. حالا یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق غذاخوری آب لیموی تازه را به این پودر شکر اضافه کنید و آن‌ها را به‌خوبی با هم مخلوط کنید. وقتی که محلول آماده شد، باید آن را به‌عنوان لایه‌بردار روی صورت پخش کنید. بیشتر از همه هم باید بینی و چانه را به این محلول آغشته کنید، چون منافذشان بیشتر مسدود می‌شوند. بعد باید قسمت‌های مختلف صورت را حدود ۲ تا ۳ دقیقه و با حرکات دایره‌ای آرام ماساژ بدهید. وقتی ماساژ تمام شد، بهتر است که محلول چند دقیقه دیگر روی صورت باقی بماند و بعد با کمک آب ولرم شسته شود.

جوش شیرین برای پاکسازی بیشتر

جوش شیرین، یکی از ترکیبات خانگی دیگر برای پاک‌سازی کامل منافذ صورت است. با این‌حال، بهتر است که افراد دارای پوست حساس از این ترکیب استفاده نکنند. جوش شیرین می‌تواند منافذ پوستی را خیلی خوب تمیز کند، اما این شانس هم وجود دارد که باعث خشکی پوست شود. به همین دلیل، استفاده از محلول جوش شیرین باید با استفاده از مرطوب‌کننده همراه باشد. در ضمن، این محلول نباید بیشتر از یک بار در هر هفته استفاده شود.

طرز تهیه: یک قاشق غذاخوری آب را با ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید تا به یک خمیر نرم تبدیل شوند. بعد باید این خمیر را ۱ تا ۲ دقیقه به‌آرامی روی صورت ماساژ بدهید. وقتی که ماساژ به اتمام رسید، فقط باید از آب برای شستن باقی‌مانده‌های خمیر کمک بگیرید. در ادامه هم باید از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

گِلِ سرشور و گوجه‌فرنگی هم کارآمد هستند

یکی از ترکیب‌های خانگی دیگر برای باز کردن منافذ پوستی صورت، مخلوط گِلِ سرشور و گوجه‌فرنگی است. این مخلوط، اثربخشی قابل توجهی دارد و حتی برای پوست‌های حساس هم مناسب است. خصلت تسکین‌دهنده گِلِ سرشور در کنار آنزیم‌های طبیعی گوجه‌فرنگی، ذرات مسدودکننده منافذ را رقیق می‌کند و آن‌ها را از پوست بیرون می‌آورد.

طرز تهیه: ۴ قاشق غذاخوری گِلِ سرشور را با آب به‌مقدار کافی مخلوط کنید. وقتی که گِلِ سرشور نرم شد، ۲ قاشق غذاخوری گوجه‌فرنگی بدون پوست و له‌شده را به آن اضافه کنید و به‌خوبی هم بزنید. وقتی که محلول مورد نظر قوام پیدا کرد، آن را روی صورت بریزید و بگذارید همان‌طور بماند. وقتی که محلول به حالت نیمه‌خشک درآمد، دست خودتان خیس کنید و بعد محلول را آرام‌آرام ماساژ بدهید. وقتی که تقریبا ۸۰ درصد محلول خشک شد، صورت را با یک حوله خیس‌شده با آب گرم پاک کنید. شما می‌توانید برای کسب بهترین نتیجه، این کار را ۳ تا ۴ بار در هفته تکرار کنید.

سفیده تخم‌مرغ، بهترین ماسک صورت

سفیده تخم‌مرغ، یکی از ترکیباتی است که می‌تواند برای تهیه ماسک پوستی مناسب باشد. این ماسک درنهایت ذرات ناخالصی را از منافذ مسدودشده بیرون می‌آورد و منافذ پوستی صورت را باز می‌کند.

طرز تهیه: یک عدد سفیده تخم‌مرغ را درون ظرف بریزید و آن را با سرعت هم بزنید. بعد چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید و روند هم زدن را ادامه بدهید. حالا ماسک را روی صورت بریزید و بگذارید کاملا خشک شود. وقتی که خشک شد، باید یک لایه دیگر از همان ماسک به صورت اضافه کنید. پس از خشک شدن لایه دوم، یک حوله نرم را با آب گرم خیس کنید و ماسک را از روی صورت پاک کنید. شما می‌توانید برای جلوگیری از انسداد منافذ صورت، این ماسک را یک روز در میان استفاده کنید.

جو دوسر و ماست، لایه‌برداری مطمئن

جو دوسر، یکی از بهترین ترکیبات لایه‌بردار خانگی است که ذرات ناخالصی را از منافذ مسدودشده صورت بیرون می‌آورد. علاوه بر این، چربی اضافی پوست را هم به خودش جذب می‌کند و درنتیجه شانس انسداد منافذ پوستی صورت را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، ‌ماست هم از دو منظر برای پوست مفید است: تغذیه کردن پوست و رقیق کردن ذرات ناخالصی در منافذ مسدودشده.

طرز تهیه: ۲ قاشق غذاخوری جو دوسر را با ماست به‌مقدار کافی مخلوط کنید تا به خمیر غلیظ تبدیل شوند. بعد این خمیر را آرام و با حرکات رو به بالا، روی پوست صورت خودتان ماساژ بدهید. این خمیر باید ۱۵ دقیقه روی صورت باقی بماند و بعد با استفاده از آب گرم شسته شود.

زردچوبه و چوب صندل برای پوست‌های حساس

اگر دارای پوست بسیار حساس هستید و نمی‌توانید هر ترکیبی را روی صورت خودتان امتحان کنید، مخلوط زردچوبه و چوب صندل برای شما مناسب است.

طرز تهیه: یک ریشه زردچوبه تازه ۵ سانتی‌متری را با مقداری چوب صندل مخلوط کنید تا به یک خمیر نرم تبدیل شوند. بعد خمیر را روی صورت بمالید و منتظر بمانید تا حدود ۹۰ درصدش خشک شود. بعد دست‌ها را خیس کنید و صورت را ماساژ بدهید. مقدار زیادی از این مخلوط باید در این مرحله از پوست جدا شود. درنهایت هم فقط از آب برای شستن همه ذرات باقی‌مانده کمک بگیرید. این مخلوط، قابلیت استفاده روزانه دارد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12581

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر