3 روش‌ موثر برای پیشگیری از ابتلا به دیابت/ از کاهش مصرف قند تا نوشیدن آب!
۱۴ شهریور ۱۳۹۶

۳ روش‌ موثر برای پیشگیری از ابتلا به دیابت/ از کاهش مصرف قند تا نوشیدن آب!

آب، طبیعی‌ترین نوشیدنی است که می‌توانید مصرف کنید. علاوه بر این، نوشیدن آب باعث می‌شود از مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر، مواد نگهدارنده و سایر مواد تشکیل دهنده‌‌ای که ممکن است شک برانگیز باشند، پرهیز کنید.


دیابت بیماری مزمنی‌ است که امروزه تعداد کثیری از مردم جهان با آن دست به گریبان هستند. اگر دیابت، کنترل و مهار نشود می‌تواند باعث کوری، از کار افتادن کلیه‌ها، بیماری‌های قلبی و سایر خطرات جدی دیگر نیز بشود. قبل از تشخیص بیماری دیابت، دوره‌‌‌ای وجود دارد که میزان قند خون بدن ما بالا است اما نه به اندازه‌ای که دیابت قابل تشخیص باشد. این دوره پیش دیابت نامیده می‌شود. تخمین‌زده می‌شود، تقریبا ۷۰ درصد افراد مبتلا به پیش دیابت به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند. خوشبختانه، پیشرفت پیش دیابت به دیابت، غیر قابل اجتناب نیست. اگرچه بعضی عوامل مانند ژن‌‌ها، سن و سال و عادت‌های نادرست گذشته ما علاج قطعی ندارند، اما هنوز راه‌کارهای زیادی برای کاهش درصد ابتلا به این بیماری وجود دارد.

 

انواع قند و کربن‌های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید

خوردن غذاهای شیرین و شکردار شانس ابتلا سریع هر فرد را به دیابت افزایش می‌دهد. بدن شما به سرعت این نوع غذاها را به مولکول‌های کوچک شکر تبدیل می‌کند و آن‌ها در جریان خون شما جذب می‌شوند. با افزایش میزان قند خون، لوزالمعده تحریک می‌شود و انسولین تولید می‌کند. انسولین هورمونی است که به شکر کمک می‌کند تا از جریان خون خارج شود و وارد سلول‌های بدن شود. در افراد مبتلا به پیش دیابت، بدن نسبت به عملکرد انسولین مقاوم است، بنابراین میزان شکر خون بالا باقی می‌ماند و لوزالمعده (پانکراس) برای جبران خسارت و کاهش میزان قند خون انسولین بیشتری تولید می‌کند و متاسفانه این امر ، در طولانی مدت موجب افزایش میزان قند خون و انسولین شده و فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ خواهد شد. ارتباط بین مصرف شکر و انواع قندهای تصفیه شده و ریسک ابتلا به انواع دیابت در تحقیقات زیادی مورد بررسی قرار گرفته است و نتیجه به دست آمده از ۳۷ آزمایش نشان می‌دهد افرادی که بالاترین میزان مصرف انواع قند و شکر را داشته‌اند ۴۰ درصد احتمال ابتلا به دیابت را در مقایسه با سایر افراد با مصرف کم‌تر داشته‌اند.

خلاصه اینکه: خوردن انواع خوراکی‌ها با قند بالا، میزان قند خون و انسولین بدن را افزایش می‌دهد و در طولانی مدت سبب ابتلا به انواع دیابت خواهد شد. جلوگیری از خوردن این قبیل خوراکی‌ها درصد ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد.

ورزش کنید

انجام فعالیت‌های بدنی مرتب و منظم باعث جلوگیری به دیابت خواهد شد. ورزش میزان انسولین در سلول‌های بدن را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. پس زمانی که ورزش می‌کنید، انسولین کمتری برای کنترل میزان قند خون‌تان نیاز دارید. با انجام تحقیقاتی بر روی افراد مبتلا به پیش دیابت مشخص شد، با ورزش کردن و سوزاندن بیش از ۲۰۰۰ کالری در هفته، واکنش و عملکرد میزان انسولین به شکل چشمگیری تغییر می‌کند. بنابراین، بهترین کار انتخاب ورزش‌ها و حرکات بدنی مناسبی است که هم زمان از انجام آن لذت ببرید و به سلامت بدنتان کمک کنید.

زیاد آب بنوشید

آب، طبیعی‌ترین نوشیدنی است که می‌توانید مصرف کنید. علاوه بر این، نوشیدن آب باعث می‌شود از مصرف نوشیدنی‌های حاوی شکر، مواد نگهدارنده و سایر مواد تشکیل دهنده‌‌ای که ممکن است شک برانگیز باشند، پرهیز کنید. مصرف نوشیدنی‌های شکردار مانند: آب‌های گازدار(سودا) و انواع شربت‌ها ارتباط نزدیکی با درصد ابتلا به دیابت نوع ۲ و دیابت ناشی از بیماری‌های خود ایمنی پنهان در بزرگسالان دارند.

دیابت LADA نوعی از دیابت نوع ۱ است که در افراد بالای ۱۸ سال به وجود می‌آید. برعکس، علائم مزمن و حاد دیابت نوع ۱ در کودکان، دیابت LADA به آرامی پیشرفت می‌کند و نیاز به درمان‌های بیشتر و موثرتری در زمینه جلوگیری از پیشرفت بیماری دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده مصنوعی وآبمیوه‌ها هر کدام در ابتلا به بیماری‌های دیابتی موثر بوده‌اند و در نتیجه کاهش مصرف‌شان نقش مهمی در جلوگیری از دیابت خواهد داشت. در مقایسه، مصرف آب فواید زیادی در پیشگیری از دیابت دارد. در بعضی از تحقیقات مشخص شد، مصرف بیشتر آب باعث کنترل بیشتر و بهتر میزان انسولین و قند خون در بدن می‌شود. نتیجه یک تحقیق ۲۴ هفته‌ای مشخص کرد، بزرگسالانی که دچار اضافه وزن زیاد هستند، هم زمان با داشتن یک رژیم غذایی کاهش وزن و با جایگزین کردن آب به جای نوشیدنی‌های گازدار می‌توانند میزان قند خون و انسولین خود را به شکل چشمگیری پایین آوردند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12580

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر