چرا خمیازه مُسری است؟!
۱۲ شهریور ۱۳۹۶

چرا خمیازه مُسری است؟!

نظریه‌های زیادی برای بیان دلایل خمیازه وجود دارند (مانند کمبود اکسیژن، خنک کردن مغز، خستگی زیاد و...) اما مدارک علمی‌ای برای اثبات آن‌ها در دست نیست.


آیا تاکنون بعد از دیدن خمیازه‌های یکی از همکاران در محل کار یا یکی از اعضای خانواده در خانه، خودتان هم شروع به خمیازه کشیدن کرده‌اید؟! اگر نگوییم که همه افراد، حداقل تعداد زیادی از مردم با این اتفاق روبه‌رو شده‌اند و بارها از خودشان پرسیده‌اند که این اتفاق واقعا چه دلیلی دارد؟

محققان دانشگاه ناتینگهام در مطالعه اخیرشان به این نتیجه رسیده‌اند که بخشی از مغز، دقیقا واکنش تقلیدی نسبت به خمیازه دیگران را تحریک می‌کند. گزارشی از مطالعه آنان در Current Biology (از معتبرترین مجله‌ها در زمینه بیولوژی) منتشر شده است.

طبق گزارش منتشرشده، این بخش از مغز (یعنی قشر حرکتی اولیه یا primary motor cortex) با عملکردهای حرکتی مرتبط است که در بیماری‌هایی مانند سندرم تورت (Tourette's syndrome) نیز نقش دارد. محققان باور دارند که کسب اطلاعات درباره تاثیر این قسمت از مغز در خمیازه می‌تواند زوایای پنهان در اختلالات و بیماری‌های دیگر مانند اکوفنومنا (echophenomena) را که با تقلید خودکار و بدون آگاهی همراه است، روشن کند.

دکتر استیون جکسون (استاد علوم اعصاب در دانشگاه ناتینگهام و مسئول مطالعه) درباره دلایل احتمالی برای مُسری بودن خمیازه می‌گوید: «نظریه‌های زیادی برای بیان دلایل خمیازه وجود دارند (مانند کمبود اکسیژن، خنک کردن مغز، خستگی زیاد و...) اما مدارک علمی‌ای برای اثبات آن‌ها در دست نیست. نظریه محبوب دیگری که برای توضیح مُسری بودن خمیازه وجود دارد، این واکنش را به همدلی با دیگران، تقلید و پیوندهای اجتماعی مرتبط می‌کند. در این مورد نیز مدارک علمی واقعا ضعیف هستند. من فکر می‌کنم که هنوز به مطالعات بیشتر برای درک عملکرد و بیولوژی خمیازه نیاز داریم». 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12560

افزودن نظر