اگر مشکل خواب دارید، این گیاهان دارویی را بخورید/ از سنبل‌الطیب تا گل ساعتی
۰۶ شهریور ۱۳۹۶

اگر مشکل خواب دارید، این گیاهان دارویی را بخورید/ از سنبل‌الطیب تا گل ساعتی

بادرنجبویه، یکی از گیاهانی است که از دوران قرون وسطی در اروپا به‌عنوان آرام‌بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه، بوی جذاب و خوبی دارد، و درنتیجه استفاده از آن در قالب چای را جذاب‌تر می‌کند.


خواب بدون دردسر به‌اندازه نفس کشیدن و غذا خوردن در زندگی انسان‌ها اهمیت دارد. با این‌حال، امروزه بی‌خوابی به یکی از مشکلات شایع در میان بسیاری از مردم جهان تبدیل شده است و یکی از پیامدهای زندگی پُر از استرس به‌شمار می‌رود. خوش‌بختانه، گیاهان طبیعی می‌توانند بی‌خوابی را با عوارض حداقلی و حتی بدون هیچ عارضه‌ای درمان کنند. بنابراین، قبل از مصرف خودسرانه داروهای خواب‌آور، حتما این گیاهان دارویی را امتحان کنید.

سنبل‌الطیب

سنبل‌الطیب، یکی از گیاهان آرام‌بخش است که استفاده از آن قدمت زیادی دارد. مصرف سنبل‌الطیب، مدت‌زمان لازم برای وارد شدن به مرحله خواب عمیق را کوتاه‌تر می‌کند. طبق گزارش مجله Sleep، بعضی از یافته‌های بالینی تایید کرده‌اند که سنبل‌الطیب در کنار رازک برای مقابله با بی‌خوابی مفید است. با این‌حال، ‌اگر به مشکلات کبدی یا کلیوی مبتلا هستید، نباید بدون مشورت پزشک از این گیاه استفاده کنید.

البته بعضی از مطالعات بالینی هم نشان داده‌اند که سنبل‌الطیب به‌تنهایی برای مقابله با بی‌خوابی‌های طولانی موثر نیست. به همین دلیل، متخصصان می‌گویند که اگر اختلالات خواب بیش از ۲ هفته طول بکشند، فرد باید برای مداخله‌های پزشکی دقیق‌تر به پزشک مراجعه کند.

بادرنجبویه

بادرنجبویه، یکی از گیاهانی است که از دوران قرون وسطی در اروپا به‌عنوان آرام‌بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاه، بوی جذاب و خوبی دارد، و درنتیجه استفاده از آن در قالب چای را جذاب‌تر می‌کند. بعضی از محققان می‌گویند که می‌توان مقداری بادرنجبویه را درون بالش ریخت تا عطرش در زمان خواب باعث خواب‌آلودگی شود.

یکی از مطالعات منتشرشده در Neuropsychopharmolocology نشان می‌دهند که بادرنجبویه به‌طور غیرمستقیم باعث بهبودی در وضعیت خواب می‌شود، چون خلق‌وخو را تقویت می‌کند و آرامش روانی را هم افزایش می‌دهد. به‌گفته محققان، بادرنجبویه می‌تواند عملکرد شناختی را هم بهتر کند.

بابونه

بابونه، یکی از مشهورترین گیاهان برای مقابله با بی‌خوابی است. با این‌حال،‌ بسیاری از مطالعات بالینی، هیچ تاثیری از این گیاه را بر افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن نشان نداده‌اند. بعضی از محققان ترجیح می‌دهند که بابونه را در گروه دارونماها قرار بدهند، اما بعضی از آنان نیز چنین عقیده‌ای ندارند. درواقع،‌ گروه دوم معتقدند که بابونه می‌تواند به‌صورت غیرمستقیم باعث بهبودی در وضعیت خواب شود، چون آرامش روانی انسان‌ها را افزایش می‌دهد.

علی‌رغم تردیدهای ذکرشده، محققان دانشگاه پنسیلوانیا اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که بابونه به‌طور قابل توجهی علائم اختلال اضطرابی منتشر (GAD) را کاهش می‌دهد.

رازک

رازک، یکی از گیاهان آرام‌بخش و طبیعی است که محبوبیت زیادی در بعضی از نقاط جهان دارد. اگرچه مصرف خود رازک به بهبود خواب کمک نمی‌کند، اما مصرف آن در قالب چای واقعا برای مقابله با بی‌خوابی موثر است. شما باید ۲ قاشق غذاخوری از رازک خشک‌شده را درون ۲ فنجان آب جوش بریزید و ۱۵ دقیقه تا دم کشیدن آن صبر کنید. نوشیدن روزانه چای رازک، ترجیحا شب‌ها قبل از خواب، برای مقابله با بی‌خوابی توصیه می‌شود. اگر به خود رازک دسترسی ندارید، می‌توانید عصاره آن را از داروخانه‌ها خریداری کنید.

گل ساعتی

اگر در طول شب بیش از حد بیدار می‌شوید، گل ساعتی برای شما مناسب است. گل ساعتی حاوی ترکیبات آرام‌بخشی است که اضطراب را تسکین می‌دهند و خواب بهتر را برای شما امکان‌پذیر می‌سازند. برگ‌ها و گل‌های این گیاه قابل استفاده هستند و برای استفاده از آن فقط کافی است تا یک قاشق غذاخوری از گل ساعتی خشک‌شده را درون یک فنجان آب جوش بریزید. مصرف چای گل ساعتی در فاصله یک ساعت مانده به خواب شبانه، تاثیر مثبتی دارد. 

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12536

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر