تغییر سبک زندگی به کمک دیابتی‌ها می‌آید!
۲۸ امرداد ۱۳۹۶

تغییر سبک زندگی به کمک دیابتی‌ها می‌آید!

اگر ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی و مدیریت مداخله‌گرانه در آن، در کنار برنامه دارویی برای درمان بیماری دیابت قرار بگیرد، وضعیت قند خون در بیماران دیابتی به سطح مناسبی می‌رسد.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اگر ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی و مدیریت مداخله‌گرانه در آن، در کنار برنامه دارویی برای درمان بیماری ديابت قرار بگیرد، وضعیت قند خون در بیماران دیابتی به سطح مناسبی می‌رسد. گزارشی از این مطالعه در Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

به‌گفته دکتر ماتیاس لارسن (مسئول مطالعه و از اعضای دانشگاه Rigshospitalet در دانمارک)، مداخله‌های اساسی به اندازه‌ای موثر و مثبت بودند که «نیمی از بیماران گروه مداخله دیگر به داروهای کاهنده گلوکز برای تثبیت قند خون یا حتی کنترل آن نیاز ندارند».

با این‌حال،‌ منظور محققان دانمارکی از مداخله‌های اساسی دقیقا چیست؟

دکتر لارسن می‌گوید: «ما برای این بیماران تجویز کردیم که ۵ تا ۶ بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش کنند. این ورزش‌ها شامل فعالیت‌های ورزشی استقامتی و مقاومتی می‌شدند. این روند در آغاز تحت نظارت مربی ورزشی بود، اما رفته‌رفته به عهده خود بیماران گذاشته شد. علاوه بر این، بیماران مورد نظر از برنامه غذایی ویژه‌ای با تمرکز بر مواد غذایی غنی از فیبر، با چربی‌های اشباع خیلی کم، میوه زیاد و بدون مواد غذایی فرآوری‌شده استفاده کردند. ما، این برنامه غذایی را با هدف کاهش وزن برای بیماران طراحی کرده‌ایم».

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که میانگین میزان A۱C در شروع مطالعه، ۶.۷ درصد بود که در محدوده بیماری دیابت قرار می‌گرفت، اما بعد از مداخله‌های اساسی به ۶.۳۴ درصد رسید. A۱C، نوعی آزمایش خون است که میانگین سطح قند خون را طی دو تا سه ماه تخمین می‌زند. قرار گرفتن میزان A۱C روی ۶.۵ یا بالاتر از آن، نشان‌دهنده ابتلا به بیماری دیابت است.

علاوه بر این‌ها، بیماران گروه مداخله پس از گذشت یک سال با کاهش وزن ۵.۸ کیلوگرمی مواجه شدند و حتی میزان کلسترول و تری‌گلیسیرید نیز در خون آنان کاهش یافت. به‌گفته محققان، میزان کلسترول HDL هم در خون این گروه از بیماران بهبود پیدا کرده است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12496

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر