چرا «نه گفتن به کودکان» مهم است؟
۲۳ امرداد ۱۳۹۶

چرا «نه گفتن به کودکان» مهم است؟

«عدم توانایی نه گفتن به کودک» در والدین متعلق به طبقه متوسط باعث فقدان نظم و انضباط، به شکل‌گیری ساختار رفتاری نادرست در کودک و ناتوانی او برای مقابله با «جهان واقعی» منجر می‌شود.


این‌که هر پدر یا مادری، بهترین چیزها و اتفاقات را برای فرزندش بخواهد واقعا طبیعی است. با این‌حال، نازپرورده کردن کودکان و تسلیم شدن در برابر همه خواسته‌های آنان می‌تواند در درازمدت عمیقا به خود کودک آسیب برساند.

دکتر آماندا گامر (روان‌شناس متخصص در زمینه تکامل کودکان)، از محققان مهمی است که درباره «عدم توانایی نه گفتن به کودک» در والدین متعلق به طبقه متوسط هشدار می‌دهد و می‌گوید که این فقدان نظم و انضباط، به شکل‌گیری ساختار رفتاری نادرست در کودک و ناتوانی او برای مقابله با «جهان واقعی» منجر می‌شود.

این متخصص می‌گوید: «تعداد کودکان بی‌ادب و پرخاشگر، به‌واسطه رایج شدن سبک فرزندپروری هلیکوپتری (helicopter parenting) در میان والدین امروزی روبه‌افزایش است. این والدین شدیدا روی کودک‌شان متمرکز هستند، بیش از حد به او توجه می‌کنند،‌ در برابر هر هوا و هوس او تسلیم می‌شوند و درنهایت فرزندی به بار می‌آورند که مبتلا به «سندرم امپراتور کوچک» (little emperor syndrome) است. این والدین،‌ جاه‌طلبی غیرعادی و بی‌رحمانه‌ای برای آینده فرزندشان دارند و نمی‌توانند درک کنند که نازپرورده کردن کودک، تا چه اندازه به توانایی او برای سازگار شدن با جهان واقعی آسیب می‌رساند».

دکتر گامر، تعاملات زیادی با معلم‌های مدارس ابتدایی داشته است و تجربیات زیادی در این زمینه دارد. به‌گفته او، بسیاری از معلم‌ها می‌گویند که رفتار والدین امروزی معمولا از رفتار فرزندشان «تکان‌دهنده‌تر» است. این متخصص می‌گوید: «این کودکان در کلاس با دیگران نزاع می‌کنند، چون نمی‌توانند بپذیرند که در همه مکان‌ها و در همه موقعیت‌ها برتر نیستند. مساله بدتر این است که والدین این کودکان حاضر به پذیرش مسئولیت رفتارها و اقدامات آنان نیستند».

براساس آمارهای وزارت آموزش و پرورش انگلستان، میزان اخراج دانش‌آموزان از مدرسه در ۴ سال اخیر ۲ برابر شده است. ۳۵ درصد از این کودکان اخراجی دائما و هر روز به بدرفتاری خودشان ادامه می‌دهند و یک‌پنجم آنان نیز در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند. دکتر گامر، ‌این روند را به سبک فرزندپروری مرتبط می‌داند و می‌گوید: «بسیاری از این کودکان هرگز کلمه «نه» را در خانه خودشان از زبان والدین نشنیده‌اند».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12475

افزودن نظر