بازی‌های کامپیوتری شانس زوال عقل را بالا می‌برند؟!

بازی‌های کامپیوتری شانس زوال عقل را بالا می‌برند؟!

  • ۲۱ امرداد ۱۳۹۶

بازی‌های ویدیویی خشن در ژانر تیراندازی (shooter) مانند بازی Call of Duty، میزان ماده خاکستری را در مغز کاهش می‌دهند. دقیقا همین بخش از مغز است که مسئولیت یادآوری اپیزودیک و تشخیص جهت را بر عهده دارد.

سلامتیسم

بسیاری از مردم جهان، بازی‌های ویدیویی خشونت‌آمیز را به‌عنوان یکی از شیوه‌های مدرن تفریح پذیرفته‌اند و حتی از آن برای رسیدن به آرامش استفاده می‌کنند. با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این نوع از سرگرمی‌ها می‌توانند برای مغز مضر باشند، به حافظه آسیب برسانند و حتی خطر ابتلا به زوال عقل را هم افزایش بدهند. گزارشی از این مطالعه در Molecular Psychiatry منتشر شده است.

محققان دانشگاه مونترال کانادا می‌گویند که بازی‌های ویدیویی خشن در ژانر تیراندازی (shooter) مانند بازی Call of Duty، میزان ماده خاکستری را در مغز کاهش می‌دهند. دقیقا همین بخش از مغز است که مسئولیت یادآوری اپیزودیک و تشخیص جهت را بر عهده دارد.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که بازی‌های خشونت‌آمیز به تضعیف هیپوکامپ مغز منجر می‌شوند، اما این آسیب‌دیدگی لزوما دائمی نیست. به‌گفته محققان، می‌توان از انواع بازی‌های ویدیویی غیرخشن و سه‌بعدی به‌عنوان پادزهری برای انواع خشن آن‌ها استفاده کرد. درواقع، بازی‌های غیرخشن و سه‌بعدی می‌توانند مغز را تمرین بدهند و میزان ماده خاکستری را دوباره به حالت عادی برگردانند.

دکتر گرگوری وست (مسئول مطالعه) فکر می‌کند که گنجاندن ساختارهایی مانند GPS و نشانگرهای رهیابی در اکثریت بازی‌های ویدیویی خشن، عامل اصلی در چنین تخریبی هستند. او می‌گوید: «فرضیه ما بر این است که این نوع از نشانگرها، افراد را به نادیده گرفتن نشانه‌های راهنما در زندگی عادی ترغیب می‌کنند و باعث می‌شوند که آنان به نحوه متفاوتی از سیستم پاداش مغزشان استفاده کنند».

علی‌رغم همه این نکات، محققان برای دستیابی به نتایج روشن و قطعی به بررسی‌ها و ارزیابی‌های دقیق‌تر و بیشتر نیاز دارند. با این‌حال، آنان به پزشکان توصیه می‌کنند که هنگام تجویز بازی‌های ویدیویی با هدف بهبود قوای شناختی، با احتیاط‌تر از قبل عمل کنند.

افزودن نظر

ده - سه =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب