نمک دریا بخوریم یا نخوریم؟

نمک دریا بخوریم یا نخوریم؟

  • نویسنده: دکتر محمدحسین عزیزی، رییس انجمن صنایع غذایی ایران
  • ۱۵ شهریور ۱۳۹۶

نمک دریا در حالت طبیعی، حاوی مقدار ناچیزی ید است اما این محصول به دلیل تصفیه نشدن، حجم نامناسبی از ناخالصی‌های موجود در دریا مانند فلزات سنگینی مثل سرب و جیوه را هم در خود جای داده است.

سلامتیسم

یکی از اتفاق‌های خوبی که در دهه‌های اخیر در صنعت غذای کشور رخ داده، غنی کردن نمک‌های خوراکی با ید بوده است. از آنجایی که سال‌ها پیش، تعداد زیادی از مردم با مشکل گواتر یا کم‌کاری تیروئید مواجه بودند، مسولان وقت وزارت بهداشت و صنایع غذایی، به این فکر افتادند که پرمصرف‌ترین کالای خوراکی مردم که همان نمک باشد را با «ید» غنی کنند.

این غنی‌سازی، گام بزرگی در جهت کاهش بیماری‌ گواتر یا کم‌کاری تیروئید برداشت. این در حالی است که متاسفانه در طول سال‌های اخیر، بازار تجاری نمک به سمت تبلیغ محصولاتی با کیفیت پایین به نام نمک دریا روی آورده است و ذهن مردم را به این سمت کشانده که طبیعی بودن نمک دریا، مزیتی برای مصرف آن نسبت به نمک‌های تصفیه‌شده است.

بهتر است بدانید که نمک دریا در حالت طبیعی، حاوی مقدار ناچیزی ید است اما این محصول به دلیل تصفیه نشدن، حجم نامناسبی از ناخالصی‌های موجود در دریا مانند فلزات سنگینی مثل سرب و جیوه را هم در خود جای داده است. از این رو، مصرف آن نه تنها چندان توصیه نمی‌شود، بلکه می‌تواند سلامت مصرف‌کننده را هم به خطر بیندازد.

از طرف دیگر، ید موجود در نمک‌های دریا هم به اندازه کافی و استاندارد نیست که ما بتوانیم روی دریافت ید از طریق مصرف آنها، حساب خاصی باز کنیم. از این رو، مصرف نمک‌های دریا نه تنها سودی برایمان ندارند، بلکه می‌توانند در درازمدت باعث ایجاد عوارض مختلفی هم برای‌مان بشوند. این در حالی است که نمک‌های تصفیه‌شده و یددار موجود در بازار، می‌توانند با تامین حجم کافی ید در بدن، تاحد قابل قبولی باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مربوط به تیروئید شوند.

افزودن نظر

یک × هفت =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب