تاثیر عوامل خطر بیماری‌های قلبی بر زوال عقل

تاثیر عوامل خطر بیماری‌های قلبی بر زوال عقل

  • ۱۸ امرداد ۱۳۹۶

افراد میان‌سال سیگاری یا مبتلا به بیماری دیابت و فشار خون بالا،‌ بیش از دیگران با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در دوران سالمندی مواجه هستند.

سلامتیسم

یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که سلامت قلبی افراد در میان‌سالی می‌تواند میزان خطر ابتلا به زوال عقل را در دوران سالمندی تعیین کند. گزارشی از این مطالعه در JAMA Neurology منتشر شده است.

به‌گفته دکتر ربکا گاتسمن (مسئول این مطالعه)،‌ افراد میان‌سال سیگاری یا مبتلا به بیماری دیابت و فشار خون بالا،‌ بیش از دیگران با احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در دوران سالمندی مواجه هستند. او می‌گوید: «در این مطالعه مشخص شد که همه این عوامل خطر با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل همراه می‌شوند».

محققان دانشگاه جان هاپکینز در این مطالعه، وضعیت حدود ۱۶ هزار نفر را برای مدت ۲۵ سال پیگیری کردند و آزمایش‌های پزشکی مهمی را برای سنجش قابلیت‌های فکری و حافظه‌ای آنان انجام دادند. در طی این مدت، ۱۵۰۰ نفر از آنان به زوال عقل مبتلا شدند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که خطر ابتلا به زوال عقل به‌واسطه بیماری دیابت، تقریبا با داشتن ژن APOE-e۴ که عامل خطر ابتلا به بیماری آلزایمر است، برابری می‌کند. تاثیر هر کدام از عوامل خطر بیماری‌های قلبی بر افزایش خطر ابتلا به زوال عقل نیز به ترتیب زیر است:

  • بیماری دیابت: افزایش ۷۷ درصدی خطر ابتلا به زوال عقل.
  • فشار خون بالا: افزایش ۳۹ درصدی.
  • سیگار کشیدن: افزایش ۷۷ درصدی

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

نه × یک =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب