در تابستان کیک بستنی بخوریم یا نخوریم؟

در تابستان کیک بستنی بخوریم یا نخوریم؟

  • نویسنده: دکتر محمدحسن انتظاری، متخصص تغذیه، مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  • ۱۷ امرداد ۱۳۹۶

به افراد لاغر یا بچه‌های لاغر و بدغذا توصیه می‌شود که دسرهایی مانند کیک بستنی را حداقل ۲ ساعت بعد از صرف وعده‌های اصلی غذایی بخورند تا اشتهای آنها برای خوردن غذای اصلی و دریافت کالری مورد نیاز روزانه، سرکوب نشود.

سلامتیسم

وارد شدن به فصل تابستان و گرما، معمولا با افزایش مصرف انواع خوراکی‌های سرد همراه است. یکی از این خوراکی‌ها، کیک بستنی است. کیک بستنی، از دو جزء که شامل کیک اسفنجی یا بیسکویت و بستنی باشد، تشکیل شده است. هر دو جزء از این دسر جذاب، هم دارای شیرینی و هم دارای چربی هستند. به همن دلیل هم مصرف حجم پایینی از کیک بستنی، کالری نسبتا زیادی به بدن می‌رساند.

از آنجایی که کالری کیک بستنی بالا است و مصرف یک برش از آن می‌تواند به سرعت بر اشتهای افراد تاثیر بگذارد، بنابراین دو توصیه در مورد مصرف آن برای افراد چاق یا لاغر، وجود دارد. توصیه اول، به افراد مبتلا به اضافه‌وزن است. اصلا لازم نیست که این افراد، میل خود را به خوردن این دسر، سرکوب کنند و نوعی ولع برای خودشان به وجود بیاورند. افراد مبتلا به اضافه‌وزن باید در صورت تمایل به مصرف کیک بستنی، آن را حدود نیم ساعت پیش از صرف وعده اصلی غذایی خود مصرف کنند تا با تاثیری که این دسر شیرین بر کاهش اشتها می‌گذارد، میل به غذا خوردن‌شان کمتر شود و در نهایت، پرخوری نکنند.

این در حالی است که به افراد لاغر یا بچه‌های لاغر و بدغذا توصیه می‌شود که دسرهایی مانند کیک بستنی را حداقل ۲ ساعت بعد از صرف وعده‌های اصلی غذایی بخورند تا اشتهای آنها برای خوردن غذای اصلی و دریافت کالری مورد نیاز روزانه، سرکوب نشود. ضمن اینکه افراد لاغر می‌توانند کیک بستنی را حدود ۳ ساعت پیش از صرف وعده‌های اصلی غذایی هم به عنوان میان‌وعده مصرف کنند.

نکته قابل توصیه دیگر درباره کیک بستنی این است که تا حد ممکن، حجم میوه‌ها در این دسر را بالا ببرید و از افزودن شکر یا چربی اضافی به آن خودداری کنید. اگر می‌خواهید از بیسکویت‌ها به عنوان پایه کیک کمک بگیرید، می‌توانید کم‌کالری‌ترین و پرفیبرترین بیسکویت‌ها مانند بیسکویت‌های سبوس‌دار را برای این کار انتخاب کنید.

افزودن نظر

نه × چهار =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب