چاقی پس از زایمان، عامل دیابت بارداری در بارداری دوم

چاقی پس از زایمان، عامل دیابت بارداری در بارداری دوم

زنانی که پیش از بارداری از نظر وزنی در محدوده عادی و سالم قرار می‌گیرند، اما بعد از زایمان دچار افزایش وزن می‌شوند، بیشتر از همه در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری در بارداری دوم خود قرار دارند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد زنانی که پس از زایمان دچار افزایش وزن می‌شوند، با احتمال مبتلا شدن به بیماری دیابت در طول بارداری بعدی مواجه هستند. گزارشی از این مطالعه در PLOS Medicine منتشر شده است.

محققان دانشگاه برگن می‌گویند که وزن زنان قبل از بارداری و میزان افزایش وزن آنان در طول بارداری، از عوامل خطر مهم و شناخته‌شده در ابتلا به بیماری دیابت بارداری هستند. به‌گفته آنان، زنانی که پیش از بارداری از نظر وزنی در محدوده عادی و سالم قرار می‌گیرند، اما بعد از زایمان دچار افزایش وزن می‌شوند، بیشتر از همه در معرض خطر قرار دارند.

در این مطالعه، حدود ۲۴ هزار نفر از زنانی که در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ صاحب فرزند شده بودند، ‌مورد بررسی قرار گرفتند. عواملی مانند سابقه قبلی ابتلا به بیماری دیابت بارداری و شاخص توده بدن (BMI) در زمان بارداری هم در نظر گرفته شدند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که حدود ۳۶ درصد از زنان در فاصله اولین و دومین بارداری،‌ بیش از یک واحد BMI افزایش وزن را تجربه می‌کنند و بیشتر از زنان دیگر به بیماری دیابت بارداری مبتلا می‌شوند. به‌علاوه، زنانی که دچار افزایش وزن ۲ برابری در دوره بارداری می‌شوند،‌ با افزایش ۲ برابری خطر ابتلا به دیابت بارداری مواجه هستند. این خطر برای زنانی که بیشترین افزایش وزن را تجربه می‌کنند، به ۵ برابر بیشتر از زنان دیگر می‌رسد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12452

افزودن نظر