آشنایی با تصورات نادرست غذایی/ تخم‌مرغ برای قلب مضر است؟

آشنایی با تصورات نادرست غذایی/ تخم‌مرغ برای قلب مضر است؟

  • ۱۷ امرداد ۱۳۹۶

واقعیت این است که کلسترول موجود در تخم‌مرغ نمی‌تواند کلسترول خون بسیاری از ما را به‌طور جدی افزایش بدهد. عامل‌های مخرب اصلی، چربی‌های اشباع و ترانس هستند که شدیدا کلسترول خون را بالا می‌برند.

سلامتیسم

در دهه ۱۹۷۰ میلادی، بسیاری از مردم جهان فکر می‌کردند که مصرف شکلات باعث شکل‌گیری آکنه می‌شود و به همین دلیل شکلات نمی‌خوردند. با این‌حال، مطالعات علمی طی سال‌های بعدی نشان دادند که هیچ ارتباطی بین مصرف شکلات و شکل‌گیری مشکلات پوستی وجود ندارد. این تصور نادرست که پذیرفته هم شده بود، فقط یکی از ده‌ها تصور نادرست درباره مواد غذایی است. تصورات نادرست زیادی وجود دارند که بسیاری از ما هنوز هم به آن‌ها باور داریم، اما باید از آن‌ها عبور کنیم.

تصور نادرست: تخم‌مرغ برای سلامتی قلب، مضر است.

تخم‌مرغ حاوی مقدار زیادی از کلسترول در قسمت زرده‌اش است؛ یعنی حدود ۲۱۱ میلی‌گرم در هر تخم‌مرغ بزرگ. می‌دانیم که کلسترول، عنصر چرب و مضری است که به انسداد رگ‌های خونی و بروز حمله‌های قلبی کمک می‌کند، اما انتخاب برچسب «مضر برای قلب» برای توصیف تخم‌مرغ واقعا اشتباه است. دکتر ایترتون (متخصص تغذیه در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا) می‌گوید: «مطالعات اپیدمولوژیک نشان داده‌اند که بسیاری از افراد سالم می‌توانند بدون هیچ مشکلی، روزانه یک عدد تخم‌مرغ بخورند».

واقعیت این است که کلسترول موجود در تخم‌مرغ نمی‌تواند کلسترول خون بسیاری از ما را به‌طور جدی افزایش بدهد. عامل‌های مخرب اصلی، چربی‌های اشباع و ترانس هستند که شدیدا کلسترول خون را بالا می‌برند. هر عدد تخم‌مرغ بزرگ فقط ۲ گرم چربی اشباع (مساوی با ۱۰ درصد از نیاز روزانه) دارد و میزان چربی ترانس آن نیز صفر است.

با این‌حال، توصیه‌های انجمن قلب آمریکا (AHA) را در این زمینه نباید نادیده گرفت. طبق دستورالعمل‌های این انجمن معتبر، دریافت روزانه کلسترول باید کمتر از ۳۰۰ میلی‌گرم باشد و تحت این شرایط خاص هم به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم برسد: داشتن سابقه مشکلات قلبی، مبتلا بودن به بیماری دیابت، رسیدن به ۵۵ سالگی (زنان) و ۴۵ سالگی (مردان).

تصور نادرست: بدن نمی‌تواند از پروتئین لوبیا استفاده کند، مگر این‌که همراه با برنج خورده شود.

پروتئین‌ها با ترکیب شدن مجموعه‌ای از ۲۰ نوع اسید آمینه به‌وجود می‌آیند و بدن انسان‌ها فقط می‌تواند ۱۱ نوع از این اسیدهای آمینه را خودش بسازد. بنابراین، همه ما مجبور هستیم که ۹ نوع دیگر را از طریق مواد غذایی دریافت کنیم. منابع پروتئینی حیوانی مانند تخم‌مرغ و گوشت قرمز، همه این ۹ نوع اسید آمینه «ضروری» را برای بدن فراهم می‌کنند، اما تقریبا همه منابع گیاهی حاوی مقدار کمی از یکی از این اسیدهای آمینه هستند. پیش از این، متخصصان می‌گفتند که برای تامین نیازهای بدن در راستای ساختن پروتئین، باید منابع گیاهی را همراه با منابع حاوی اسیدهای آمینه زیاد بخورید، مثل قضیه برنج و لوبیا. با این‌حال، آنان امروزه می‌دانند که مجبور نیستیم این مواد غذایی را در یک وعده غذایی به‌طور هزمان بخوریم. درواقع، اگر مواد غذایی متنوع را در طول روز دریافت کنیم، همه اسیدهای آمینه در جای خودشان جمع می‌شوند و برای استفاده در اختیار بدن قرار می‌گیرند.

تصور نادرست: کالری‌ها مصرفی در شب، بیشتر باعث چاقی می‌شوند.

متخصصان می‌گویند که کالری‌ها تفاوتی با هم ندارند و درنهایت کالری هستند. بنابراین، ‌تفاوتی ندارد که چه زمانی آن‌ها را دریافت می‌کنید. چیزی که مهم است، کل کالری مصرفی در طول شبانه‌روز است. درنتیجه، به‌جای تصمیم‌گیری‌های غلط برای نوع تغذیه خودتان، کل کالری‌های مصرفی را کنترل کنید.

تصور نادرست: انجام دادن سم‌زدایی سریع و منظم برای بدن واقعا اهمیت دارد.

حقیقت این است که بدن انسان‌ها ذاتا طوری طراحی شده است که سیستم مشخصی برای دفع سموم مختلف دارد. کبد، کلیه‌ها و طحال، وظیفه سم‌زدایی را در بدن انجام می‌دهند. از نظر علمی هم ثابت نشده است که غذا نخوردن برای یک دوره مشخص یا صرفا استفاده از نوشیدنی‌های ارگانیک و طبیعی، کیفیت سم‌زدایی بدن را بیشتر می‌کند. درنتیجه، از روش‌های غیراستاندارد و مخرب مانند غذا نخوردن برای بهبود سم‌زدایی بدن استفاده نکنید، ‌چون این روش‌های نامناسب می‌توانند به دستگاه گوارش و عملکرد اندام‌های داخلی دیگر آسیب برسانند و شما را با مشکلات مختلفی مواجه کنند.

مطالعه مطالب زیر پیشنهاد می‌شود:


افزودن نظر

هفت × پنج =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب