اسکاچ‌های ظرفشویی را ماهی یکبار عوض کنید!

اسکاچ‌های ظرفشویی را ماهی یکبار عوض کنید!

  • ۱۷ امرداد ۱۳۹۶

اگر اسفنج ظرف‌شویی را به‌طور منظم با آب جوش تمیز می‌کنید یا از شیوه‌های دیگر کمک می‌گیرید، متاسفانه باید به شما بگوییم که هیچ کدام از این روش‌ها فایده‌ای ندارند.

سلامتیسم

بیشتر ما فکر می‌کنیم که اسفنج ظرف‌شویی، یکی از تمیزترین وسایل آشپزخانه است، چون دائما با مواد شوینده تماس دارد. با این‌حال، یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که اسفنج ظرف‌شویی، آلوده‌تر از چیزی است که انتظارش را داریم و حتی می‌توانیم تصور کنیم. گزارشی از این مطالعه در Scientific Reports منتشر شده است.

محققان می‌گویند که روش‌های مورد استفاده برای حفظ پاکیزگی اسفنج ظرف‌شویی، تفاوت چندانی ایجاد نمی‌کنند و متاسفانه نمی‌توان به این روش‌ها امیدوار بود. بنابراین، اگر اسفنج ظرف‌شویی را به‌طور منظم با آب جوش تمیز می‌کنید یا از شیوه‌های دیگر کمک می‌گیرید، متاسفانه باید به شما بگوییم که هیچ کدام از این روش‌ها فایده‌ای ندارند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که اسفنج‌های ظاهرا تمیز از نظر افراد، هیچ تفاوتی با اسفنج‌های آلوده و رهاشده در سینک ظرف‌شویی ندارند. درواقع، همه اسفنج‌های ظرف‌شویی به باکتری‌ها آلوده هستند، خصوصا پاتوژن‌هایی که با بیماری‌های کامل مانند مسمومیت غذایی و وبا همراه می‌شوند.

به‌گفته محققان، اسفنج‌ها ذاتا دارای منافذ زیادی هستند و همین ویژگی، زمینه وسیعی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کند. درنتیجه، هر تکه کوچک از اسفنج ظرف‌شویی (به‌اندازه یک حبه قند) می‌تواند تا ۵۴ میلیارد سلول باکتریایی در خودش نگه دارد. این اسفنج‌ها نه‌تنها به‌عنوان منبعی برای تجمع میکروارگانیسم‌ها عمل می‌کنند، بلکه نقش سرایت‌دهنده دارند و به‌راحتی می‌توانند ذرات آلوده خودشان را به سطوح دیگر آشپزخانه انتقال بدهند. این وسایل کثیف حتی می‌توانند دست‌ها و مواد غذایی را هم آلوده کنند و باعث ابتلا به بیماری‌های ناشی از آلودگی غذایی شوند. با این حساب، بهترین توصیه برای در امان ماندن از شر آلودگی‌های انواع اسفنج‌های ظرفشویی، تعویض ماهانه آنها است.

افزودن نظر

دو × هشت =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب