در چه مواردی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

در چه مواردی باید به متخصص پوست مراجعه کنیم؟

  • ۱۷ امرداد ۱۳۹۶

اگر به نوعی از آکنه مبتلا باشید که نسبت به درمان‌های بدون نسخه، واکنش مثبت نشان نمی دهد، بهتر است که ادامه روند فعلی را متوقف کنید و به متخصص پوست مراجعه کنید.

سلامتیسم

با این‌که دلایل بسیاری برای مراجعه به متخصص پوست وجود دارند، اما واقعیت این است که همه مشکلات پوستی قابل درمان نیستند. بنابراین، نباید از متخصص پوست انتظار داشته باشیم که هر مشکلی را به‌راحتی درمان کند. درمان‌های فعلی برای مشکلاتی مانند استرچ مارک،‌ منافذ بزرگ و سلولیت می‌توانند وضعیت را تا حدودی بهتر کنند، اما این مشکلات را به‌طور کامل از بین نمی‌برند. درنتیجه، باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از متخصصان پوست داشته باشیم.

۶ دلیل برای مراجعه به متخصص پوست

متخصصان پوست، نقش مهمی در آموزش، غربالگری و درمان مشکلات پوستی بر عهده دارند. ۶ دلیل زیر، مهم‌ترین دلایل برای مراجعه به آنان هستند:

آکنه

اگر به نوعی از آکنه مبتلا باشید که نسبت به درمان‌های بدون نسخه، واکنش مثبت نشان نمی دهد، بهتر است که ادامه روند فعلی را متوقف کنید و به متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست می‌تواند تعیین کند که کدام نوع از درمان‌های تجویزی دارای بیشترین اثربخشی برای نوع آکنه شما هستند و بیشترین تناسب را با سبک زندگی شما دارند.

سرطان پوست

متخصص پوست می‌تواند روند غربالگری را برای تشخیص سرطان پوست انجام بدهد. بنابراین، بهتر است از متخصص پوست بپرسید که در صورت مواجهه با کدام نوع از تغییرات پوستی و براساس کدام برنامه زمانی باید برای پیگیری غربالگری‌های لازم به درمانگاه یا مطب مراجعه کنید. اگر در گروه افراد در معرض خطر قرار داشته باشید،‌ باید معاینه و غربالگری سالانه را جدی بگیرید. افراد دارای موهای روشن،‌ چشم‌های روشن و آنان که سابقه آفتاب‌سوختگی دارند، در همین گروه قرار می‌گیرند. تشخیص زودهنگام سرطان پوست از طریق معاینات منظم و دقیق، برای درمان‌های موفقیت‌آمیز واقعا حیاتی است.

اگزما

این بیماری پوستی مزمن با التهاب، ‌خارش و پچ‌های پوسته‌دار روی پوست شناخته می‌شود و واقعا فرد بیمار را آزار می‌دهد. متخصص پوست می‌تواند راه‌های مختلفی را برای مدیریت اگزما در نظر بگیرد و در صورت لزوم هم داروها و روش‌های درمانی مناسب را برای فرد بیمار تجویز کند.

آسیب‌های پوستی

اگر می‌خواهید که آسیب‌های پوستی خودتان را به حداقل برسانید یا این‌که مراقب از پوست در مقابل روند برای شما مهم است، می‌توانید به متخصص پوست مراجعه کنید. این متخصصان می‌توانند محصولات مناسبی را به شما معرفی کنند یا تغییرات خاصی را در سبک زندگی به شما پیشنهاد بدهند که تماس شما با عناصر آسیب‌زا را به حداقل می‌رساند.

مراقبت ویژه از پوست، مو و ناخن

افرادی که به دلایل مختلف،‌ نگران وضعیت ظاهری خودشان هستند و نمی‌خواهند که پوست، مو و ناخن‌هایشان از نظر کیفیت و زیبایی دچار ضعف شوند، می‌توانند به متخصص پوست مراجعه کنند. انواع مشکلات پوستی مانند تغییر رنگ، زگیل‌، استرچ مارک و... با مداخله متخصص پوست قابل درمان و بهبودی هستند.

درمان اسکار

یکی از توانایی‌های متخصصان پوست به ارائه شیوه‌های درمانی مناسب برای بهبود انواع اسکارها (مانند اسکارهای ناشی از آکنه یا اسکارهای کلوئیدی) مرتبط می‌شود. متخصص پوست، ‌در صورت لزوم و در موارد خاص مانند سوختگی، ‌می‌تواند فرد بیمار را به جراح پلاستیک ارجاع بدهد.

مقدمات لازم برای مراجعه به متخصص پوست

  • به همراه داشتن مدارک پزشکی و سابقه‌های پزشکی.
  • نوشتن فهرست داروها و مکمل‌های درحال مصرف و ارائه آن به پزشک متخصص پوست.
  • به همراه بردن فهرست پرسش‌ها و نگرانی‌هایی که می‌خواهید با پزشک در میان بگذارید.
  • عدم آرایش غلیظ و سنگین برای امکان‌پذیر کردن معاینه دقیق و صحیح توسط متخصص پوست.

افزودن نظر

چهار + نه =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب