دلیل ابتلا به سندرم خستگی مزمن کشف شد؟
۱۴ امرداد ۱۳۹۶

دلیل ابتلا به سندرم خستگی مزمن کشف شد؟

هرچه شدت سندرم خستگی مزمن بیشتر باشد، سیتوکین‌ها نیز در خون افراد بیشتر می‌شوند. سیستم ایمنی بدن از سیتوکین‌ها برای کنترل التهاب استفاده می‌کند.


میلیون‌ها نفر از مردم سرتاسر جهان از سندرم خستگی مزمن رنج می‌برند. این اختلال ناتوان‌کننده، داشتن زندگی عادی و طبیعی را برای بعضی از مبتلایان به آن واقعا غیرممکن می‌کند. با این‌حال، سندرم خستگی مزمن همچنان یکی از بیماری‌های مرموز است و پزشکان هیچ راهی برای تشخیص درست آن ندارند.

گروهی از محققان در مطالعه اخیرشان، ترکیب خاصی را در خون کشف کرده‌اند که همراه با بیماری سندرم خستگی مزمن در خون به‌وجود می‌آید. این کشف یعنی در آینده می‌توان با کمک نوعی آزمایش خون معتبر،‌ بیماری مورد نظر را تشخیص داد.

 

سندرم خستگی مزمن چیست؟

 نشانگرهای التهابی

محققان دانشگاه استنفورد در این مطالعه، ابتدا نمونه‌های خون ۱۹۲ نفر از افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن را براساس نوعی از ترکیبات شیمیایی به‌نام سیتوکین‌ها مورد بررسی قرار دادند. سیستم ایمنی بدن از سیتوکین‌ها برای کنترل التهاب استفاده می‌کند. در ادامه نیز سطح این ترکیبات شیمیایی را در نمونه‌های خون ۳۹۲ نفر از افراد غیرمبتلا به این بیماری بررسی کردند.

یافته‌های نهایی نشان دادند که هرچه شدت سندرم خستگی مزمن بیشتر باشد، سیتوکین‌ها نیز در خون افراد بیشتر می‌شوند. دکتر خوزه مونتویا (از مسئولان این مطالعه) به New Scientist می‌گوید: «تردیدی نداریم که این بیماری دارای بنیان بیولوژیک است. درنتیجه این بیماری با روش‌های درمانی روان‌شناختی، مشاوره یا مصرف داروهای ضدافسردگی درمان نمی‌شود».

متخصصان دیگر چه می‌گویند؟

با این‌حال، بعضی متخصصان به این یافته‌های اخیر اطمینان ندارند. پروفسور آنتونی کلیر (استاد روان‌داروشناسی و اختلالات عاطفی در King's College London) می‌گوید که این مطالعه، شواهد علمی معتبری ارائه نمی‌دهد مبنی بر این‌که التهاب واقعا باعث ابتلا به سندرم خستگی مزمن می‌شود. به‌علاوه، هیچ راهی هنوز برای استفاده از سیتوکین‌ها در آزمایش خون تشخیصی این بیماری وجود ندارد. با این حساب، شاید باید منتظر تحقیقات بیشتر و نتایج قابل استنادتر برای پی بردن به دلیل و درمان قطعی سندرم خستگی مزمن ماند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12431

افزودن نظر