آشنایی با فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد/ شیردهی باعث کاهش وزن می‌شود

آشنایی با فواید شیر مادر برای مادر و نوزاد/ شیردهی باعث کاهش وزن می‌شود

یکی از ویژگی‌های شیردهی به نوزاد، سوزاندن کالری‌های اضافه در بدن مادر است. بنابراین، این کار می‌تواند به مادران کمک کند تا وزن بارداری را سریع‌تر کاهش بدهند.


شیر مادر، تغذیه ایده‌آلی را برای نوزادان فراهم می‌کند. این شیر طبیعی مجموعه تقریبا کاملی از ویتامین‌ها، پروتئین و چربی را به بدن نوزاد می‌رساند که درواقع تمامی چیزهایی هستند که نوزاد شما نیاز دارد. نکته دیگر،‌ این است که شیر مادر واقعا راحت‌تر از انواع شیر خشک هضم می‌شود و باید این ویژگی را به‌عنوان یکی از مزیت‌های مهم شیر مادر در نظر گرفت.

شیر مادر حاوی آنتی‌بادی‌هایی است که در مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها به نوزاد کمک می‌کنند. این شیر حتی خطر ابتلا به آسم و آلرژی‌ها را در نوزادان کاهش می‌دهد. علاوه بر این‌ها، نوزادانی که ۶ ماه اول زندگی را فقط از شیر مادر تغذیه می‌کنند و اصلا شیر خشک نمی‌خورند، کمتر به این مشکلات و بیماری‌ها مبتلا می‌شوند: عفونت گوش، بیماری‌های تنفسی و اسهال. این نوزادان حتی کمتر در بیمارستان بستری می‌شوند یا به معاینه پزشک نیاز پیدا می‌کنند.

بعضی از مطالعات در سال‌های اخیر نشان داده‌اند که تغذیه نوزاد از شیر مادر با بالاتر بودن IQ او در دوران کودکی مرتبط است. همچنین باید توجه داشته باشیم که نزدیکی بدنی،‌ تماس پوست به پوست و تماس چشمی نوزاد با مادر، امکان برقراری ارتباط بین مادر و نوزاد را تقویت می‌کند و احساس امنیت به نوزاد می‌دهد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، کمتر به کودکان دارای اضافه‌وزن تبدیل می‌شوند و معمولا هم وزن استانداردی در دوره رشد دارند. براساس گزارش آکادمی اطفال آمریکا (AAP)، تغذیه نوزاد از شیر مادر در پیشگیری از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) نیز نقش دارد. این‌طور تصور می‌شود که تغذیه از شیر مادر، خطر ابتلا به بیماری ديابت، مرض چاقی و بعضی از سرطان‌ها را هم کاهش می‌دهد، اما چنین ادعاهایی هنوز به مطالعات دقیق‌تر و بیشتر نیاز دارند.

آیا شیردهی به نوزاد برای مادر مفید است؟

یکی از ویژگی‌های شیردهی به نوزاد، سوزاندن کالری‌های اضافه در بدن مادر است. بنابراین، این کار می‌تواند به مادران کمک کند تا وزن بارداری را سریع‌تر کاهش بدهند. شیردهی به نوزاد،‌ هورمون اکسی‌توسین را در بدن مادر ترشح می‌کند که دو فایده مهم دارد: بازگرداندن اندازه رحم به اندازه پیش از بارداری و کاهش خون‌ریزی رحم بعد از تولد. شیردهی به نوزاد، ‌خطر ابتلا به سرطان تخمدان و پستان را هم در مادران کاهش می‌دهد. به‌علاوه، کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان را هم باید به فهرست این فواید اضافه کنیم.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12421

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر