کاهش تعداد اسپرم‌ها با زندگی مدرن
۰۹ امرداد ۱۳۹۶

کاهش تعداد اسپرم‌ها با زندگی مدرن

چیزی که این مطالعه درباره کاهش تعداد اسپرم‌ها در جهان غرب نشان می‌دهد، واقعا تکان‌دهنده است. پیامدهای زندگی امروزی فقط به وضعیت باروری مردان محدود نمی‌شود، بلکه سلامت عمومی مردان و حتی سلامت جمعیت جهانی را هم تهدید می‌کند.


در سرتاسر جهان، تعداد اسپرم مردان روبه‌کاهش است و این کاهش با روند نگران‌کننده‌ای پیش می‌رود. در صورت ادامه این وضعیت، حتی می‌توان پایان نسل بشر را انتظار داشت.

این ادعاهای نگران‌کننده و کلان در یکی از بررسی‌های جامع اخیر مطرح شد‌ه‌اند که تقریبا شامل ۲۰۰ مطالعه مختلف درباره باروری با جمعیتی بیش از ۴۰ هزار نفر از مردان و در فاصله سال‌های ۱۹۷۳ تا ۲۰۱۱ می‌شود. گزارشی از این بررسی جامع در Human Reproduction Update منتشر شده است.

دانشمندان هشدار می‌دهند که اجزای سبک زندگی مدرن (ازجمله رژیم غذایی، استرس و ‌آلودگی هوا) می‌توانند پشت این روند نگران‌کننده باشند که حداقل در کشورهای غربی و در فاصله ۴۰ گذشته، تعداد اسپرم مردان را ۶۰ درصد کاهش داده است.

فقط برای غربی‌ها؟

بیشترین میزان کاهش در میان مردان اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند مشاهده می‌شود؛ یعنی ۵۹.۳ درصد کاهش در تعداد اسپرم و ۵۲.۴ درصد کاهش در غلظت اسپرم. درحالی که بررسی‌ها درباره مردان آمریکای جنوبی، آسیا و آفریقا، هیچ تغییر قابل توجه و معناداری را نشان نمی‌دهند.

مسئولان این بررسی جامع می‌گویند که هیچ نشانه‌ای از توقف در روند این کاهش سریع مشاهده نمی‌شود و درنتیجه آنان خواستار مطالعات تخصصی فوری برای شناسایی علت‌های احتمالی این مشکل هستند. به‌گفته آنان، «تعداد اسپرم‌ها و دیگر پارامترهای مایع منی،‌ از عوامل زیست‌محیطی متعدد تاثیر می‌پذیرند: مواد شیمیایی مختل‌کننده غدد درون‌ریز، آفت‌کش‌ها، گرما و عوامل سبک زندگی مانند رژیم غذایی، ‌‌استرس، سیگار کشیدن و شاخص توده بدن (BMI). درنتیجه، تعداد اسپرم مردان کاملا نسبت به عوامل زندگی مدرن حساس است و از آن تاثیر می‌گیرد».

آیا این مطالعه دارای اعتبار لازم هست؟

علی‌رغم گستردگی و جامعیت این بررسی، به نظر می‌رسد که بسیاری از متخصصان (ازجمله افراد حاضر در روند همین مطالعه) باور دارند که یافته‌های این مطالعه از منظرهای خاصی ناقص هستند. برای مثال، مطالعات بسیار کمتری درباره قاره‌های کمتر-توسعه‌یافته انجام شده‌اند و حتی تصور می‌شود که روش‌های مورد استفاده در این مطالعه ممکن است به شکل‌گیری آمارهای فراتر از حد عادی منجر شده‌ باشند.

با این‌حال، بسیاری از متخصصان هم اعتقاد دارند که یافته‌های این مطالعه قابل قبول و معنادار هستند. پروفسور دنیل بریسون (مدیر دپارتمان باروری در دانشگاه منچستر) می‌گوید: «چیزی که این مطالعه درباره کاهش تعداد اسپرم‌ها در جهان غرب نشان می‌دهد، واقعا تکان‌دهنده است. همان‌طور که مسئولان مطالعه اشاره کرده‌اند، پیامدهای زندگی امروزی فقط به وضعیت باروری مردان محدود نمی‌شود، بلکه سلامت عمومی مردان و حتی سلامت جمعیت جهانی را تهدید می‌کند».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12417

افزودن نظر