افراد عصبی بیشتر زنده می‌مانند!
۰۸ امرداد ۱۳۹۶

افراد عصبی بیشتر زنده می‌مانند!

فقط با در نظر گرفتن عامل سن و جنسیت، مشخص شد که میزان مرگ‌ومیر در میان افراد عصبی کمی بالاتر است. با این‌حال، محققان در تحلیل‌های تکمیلی و با در نظر گرفتن ارزیابی خود افراد از وضعیت سلامتی‌شان، متوجه شدند که عصبی بودن افراد با کاهش خطر مرگ همراه است.


عصبی بودن هیچ وقت به‌عنوان یکی از ویژگی‌های شخصیتی مثبت شناخته نشده است. حتی بیشتر مردم جهان، افراد عصبی را به‌عنوان انسان‌های «ناسالم» می‌شناسند.

با این‌که بسیاری از ما هم موافق هستیم که عصبی بودن در بیشتر ساعات روز می‌تواند به سلامت افراد آسیب برساند، اما یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که عصبی بودن می‌تواند از مرگ زودرس در این افراد جلوگیری کند. گزارشی از این مطالعه در Psychological Science منتشر شده است.

محققان دانشگاه ادینبورگ و دانشگاه ساوت‌همپتون در این مطالعه، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم بریتانیا را در فاصله سنی ۳۷ تا ۷۳ سالگی، برای مدتی نزدیک به ۶ ماه مورد بررسی قرار دادند. ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از این افراد در مدت ۶ ماه فوت کردند.

در تحلیل اولیه، فقط با در نظر گرفتن عامل سن و جنسیت، مشخص شد که میزان مرگ‌ومیر در میان افراد عصبی کمی بالاتر است. با این‌حال، محققان در تحلیل‌های تکمیلی و با در نظر گرفتن ارزیابی خود افراد از وضعیت سلامتی‌شان، متوجه شدند که عصبی بودن افراد با کاهش خطر مرگ همراه است.

این‌که چرا افراد عصبی بیشتر عُمر می‌کنند، می‌تواند به این واقعیت ارتباط داشته باشد که آنان ذاتا درباره سلامتی خودشان نگرانی دارند و درنتیجه نسبت به وضعیت سلامتی‌شان بسیار آگاه‌‌تر هستند و بهتر از خودشان محافظت می‌کنند.

دکتر گیل (مسئول این مطالعه) می‌گوید: «ما تصور می‌کنیم که نگرانی و آسیب‌پذیری بیشتر این افراد می‌تواند آنان را به سمت رفتارهای سالم‌تر بکشاند و از همین طریق هم خطر مرگ را در آنان کاهش بدهد».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12413

افزودن نظر