حل کردن جدول، به پیشگیری از آلزایمر کمک می‌کند؟
۰۳ امرداد ۱۳۹۶

حل کردن جدول، به پیشگیری از آلزایمر کمک می‌کند؟

تکمیل جدول کلمات متقاطع یا پازل‌های مشابه دیگر به‌صورت روزانه، مغز افراد را در ادامه زندگی شاداب‌تر نگه می‌دارد و حتی باعث می‌شود که مغز آنان ۱۰ سال جوان‌تر از سن تقویمی باقی بماند.


نسل‌های پیشین اکثرا با جدول کلمات متقاطع آشنایی دارند، اما نسل‌های جدید کمتر با این جدول‌ها آشنا هستند یا ندرتا به آن‌ها علاقه نشان می‌دهند. یکی از مطالعات اخیر در همین زمینه نشان می‌دهد که تکمیل جدول کلمات متقاطع به‌طور منظم و روزانه می‌تواند برای جوانان و بزرگسالان مفید باشد و حتی بر سلامتی آنان در دوران سالمندی تاثیر بگذارد.

دانشمندان دانشگاه اکستر و Kings College London در این مطالعه، بیش از ۱۷ هزار نفر از افراد سالم بالای ۵۰ سال را بررسی کردند و متوجه شدند که تکمیل جدول کلمات متقاطع یا پازل‌های مشابه دیگر به‌صورت روزانه، مغز آنان را در ادامه زندگی شاداب‌تر نگه می‌دارد و حتی باعث می‌شود که مغز آنان ۱۰ سال جوان‌تر از سن تقویمی باقی بماند.

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهند که هرچه افراد بیشتر به حل کرن پازل کلمات بپردازند، عملکرد بهتری در این سه زمینه خواهند داشت: هوشیاری، قدرت استدلال و انجام وظایف حافظه‌محور.

محققان، این یافته‌های جدید را «بسیار هیجان‌انگیز» توصیف کرده‌اند و امیدوار هستند که فعالیت‌های علمی‌شان در ادامه به شناسایی عوامل موثری در سبک زندگی منجر شود که به حفظ سلامت مغزی انسان‌ها کمک می‌کنند.

دکتر داگ براون (از اعضای انجمن آلزایمر) در مورد ارزیابی این یافته‌ها می‌گوید: «این مطالعه جدید،‌ نوعی پیوند و رابطه بین پازل کلمات و مهارت‌های فکری و حافظه نشان می‌دهد. با این‌حال، ما نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که حل کردن منظم جدول کلمات، حتما به تقویت این مهارت‌ها منجر می‌شود. برای این‌که بتوانیم چنین ادعایی را با قطعیت مطرح کنیم، به آزمایش‌های دقیق‌تر و کامل‌تر نیاز داریم».

گزارشی از این مطالعه در کنفرانس بین‌المللی آلزایمر در لندن ارائه شده است.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12401

افزودن نظر