پاسخ به 6 سوال مهم درباره پوست نوزادان/ از لکه‌های سفید پوستی تا زردی پوست

پاسخ به ۶ سوال مهم درباره پوست نوزادان/ از لکه‌های سفید پوستی تا زردی پوست

وقتی که نوزاد متولد می‌شود، احتمال شکل‌گیری نوعی ماده سفید به‌نام ورنیکس (vernix) روی پوست او وجود دارد. ورنیکس، نوعی مرطوب‌کننده طبیعی است که به محافظت از نوزاد در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف کمک می‌کند.


همه ما می‌دانیم که پوست نوزادان کاملا با پوست انسان‌های بزرگسال تفاوت دارد. همین ظرافت و حساسیت پوست نوزادان، سوالات زیادی را پیش می‌آورد و والدین را هم نسبت به مراقبت صحیح از پوست آنان نگران می‌کند. اگر شما هم با همین دغدغه مواجه هستید، می‌توانید از توضیحات زیر کمک بگیرید. دکتر آدام سایمون به ۶ مورد از مهم‌ترین سوالات والدین درباره پوست نوزادان پاسخ می‌دهد.

لکه‌های سفید روی پوست نوزاد چیستند؟

دکتر سایمون می‌گوید: «وقتی که نوزاد متولد می‌شود، احتمال شکل‌گیری نوعی ماده سفید به‌نام ورنیکس (vernix) روی پوست او وجود دارد. ورنیکس، نوعی مرطوب‌کننده طبیعی است که به محافظت از نوزاد در مقابل عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف کمک می‌کند. بنابراین، والدین نباید سعی کنند که این ماده سفیدرنگ را بشویند. ورنیکس بعد از چند روز کاملا توسط بدن جذب می‌شود».

آیا نوزاد هر روز به حمام نیاز دارد؟

به‌گفته دکتر سایمون، «پاسخ به این سوال، ‌منفی است. در چند هفته اول،‌ شستن بدن نوزاد با یک اسفنج نرم به‌اندازه حمام کردن تاثیر دارد. بعد از این مدت نیز یک یا دو بار حمام در طول هر هفته کفایت می‌کند. دقت کنید که نوزادان، ‌فعالیت بدنی خاصی ندارند. بنابراین، ‌واقعا آن‌طور که فکر می‌کنید، کثیف نمی‌شوند».

این پزشک می‌گوید: «پوست حاوی چربی طبیعی است که دو وظیفه مهم دارند: محافظت از پوست و حفظ رطوبت آن. اگر نوزاد را بیش از حد به حمام ببرید، این چربی‌ها را از پوست او جدا می‌کنید و اثربخشی آن‌ها را از بین می‌برید. همین وضعیت می‌تواند به خشک شدن و ملتهب شدن پوست نوزاد منجر شود. بنابراین، همواره بعد از پایان حمام، از کرم‌های مرطوب‌کننده مناسب برای پوست نوزاد استفاده کنید. این کار می‌تواند بروز مشکلات مختلف پوستی برای نوزاد جلوگیری کند. باز هم تاکید می‌کنم که محصول مورد انتخاب شما باید مخصوص پوست نوزاد باشد، نه هر محصولی».

چرا پوست نوزاد، زرد می‌شود؟

دکتر سایمون می‌گوید: «زردی واقعا یکی از اتفاقات رایج در میان نوزادان است. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که خون نوزاد حاوی تعداد زیادی از سلول‌های خونی قرمز باشد، اما کبد او هنوز نتواند همه سلول‌ها را پردازش کند. زردی معمولا در فاصله سه روز بعد از تولد به‌وجود می‌آید و بعد از دو هفته نیز از بین می‌رود. اگر خارج از این موعد با زردی مواجه شدید، باید هرچه زودتر نوزاد را نزد پزشک ببرید».

چگونه از پوست نوزاد در مقابل بثورات پوستی ناشی از کهنه یا پوشک محافظت کنیم؟

به‌گفته دکتر سایمون، «این بثورات پوستی وقتی شکل می‌گیرند که پوست نوزاد ملتهب و تحریک شود. بنابراین، بهترین راه برای جلوگیری از این اتفاق، حفظ پاکیزگی و خشکی پوست نوزاد است. والدین باید در تعویض پوشک یا کهنه کاملا دقت داشته باشند و بعد از کثیف شدن این پارچه‌های محافظ، سریعا آن‌ها را تعویض کنند. به‌علاوه، کرم‌های مخصوصی هم وجود دارند که می‌توانند از پوست نوزاد در مقابل این مشکلات پوستی محافظت کنند».

از کدام محصولات شوینده استفاده کنیم؟

دکتر آدام سایمون در پاسخ به این سوال می‌گوید: «بهترین انتخاب برای نوزادان دارای پوست شدیدا حساس، محصولات بدون رایحه و غیربیولوژیکی است. این محصولات قاعدتا از خشکی یا التهاب پوست نوزاد جلوگیری می‌کنند».

چگونه از پوست نوزاد در مقابل نور خورشید محافظت کنیم؟

به‌گفته دکتر سایمون، «اگر نوزاد شما به ۶ ماهگی نرسیده باشد، بهترین کار این است که او را از تماس با نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اهمیت این کار، خصوصا در میانه ظهر بیشتر است. از نوزادان بالای ۶ ماه نیز باید مراقبت‌های لازم را به عمل آورد. بنابراین، لباس‌های آزاد و بلند به تن نوزاد بپوشانید و کلاه بلند و سبک را هم فراموش نکنید. این کلاه‌ها، از صورت و گردن نوزادان به‌خوبی محافظت می‌کنند. استفاده از کرم ضدآفتاب دارای SPF بالا و قابلیت broad spectrum برای نوزادان ضرورت دارد. اگر کرم‌های دارای SPF ۵۰ را انتخاب کنید، برای پوست نوزاد بهتر است».

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12393

افزودن نظر