۵ گام برای پیشگیری دعوا و کتک‌کاری کودکان باهم/ همیشه دلیل دعوا را بپرسید!

۵ گام برای پیشگیری دعوا و کتک‌کاری کودکان باهم/ همیشه دلیل دعوا را بپرسید!

  • ۲۰ تیر ۱۳۹۶

شما به‌عنوان پدر یا مادر، ‌باید قواعد مشخصی را برای فرزندان خودتان تعریف کنید که دو ویژگی مهم داشته باشد: از فرزندان انتظار دارید که چطور با همدیگر رفتار کنند و عدم رعایت این قواعد به چه پیامدهایی منجر می‌شود.

سلامتیسم

اگر کودکان شما با یکدیگر دعوا می‌کنند یا همدیگر را کتک می‌زنند، باید بدانید که این مشکل فقط به خانواده شما اختصاص ندارد. آمارها نشان می‌دهند که حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از خانواده‌ها، خشونت فیزیکی بین فرزندان خودشان را تجربه می‌کنند. با این‌حال، دعوای کودکان یک خانواده، یکی از سخت‌ترین مشکلات برای والدین است و بسیاری از آنان را سردرگم می‌کند. دعواهای بین کودکان می‌تواند در این عوامل ریشه داشته باشد: تضادهای شخصیتی، رقابت‌های خاص، خستگی، کینه‌توزی، حسادت یا حتی تلاش برای جلب توجه. اگرچه گاهی اوقات احتمال دارد احساس کنید که دعوای کودکان خارج از کنترل است، اما شما به‌عنوان والدین همیشه می‌توانید مهارت‌های اجتماعی را در آنان تقویت کنید.

گام اول

در اولین گام باید دعوا و کتک‌کاری بین فرزندان خودتان را متوقف کنید. آنان در این وضعیت باید از هم جدا شوند و هر کدام به اتاق خودشان یا قسمت‌های مختلف خانه بروند. حتی اگر دعوای کودکان شما به‌صورت لفظی باشد و نه فیزیکی، باز هم توقف دعوا برای جلوگیری از آسیب‌های عاطفی ضرورت دارد. به‌گفته متخصصان، یکی از عارضه‌های دعواهای لفظی این است که برای بهبودی به زمان بیشتری نسبت به آسیب‌های فیزیکی نیاز دارند. بنابراین، حتما فرزندان خودتان را به فضاهای جداگانه بفرستید، تا زمانی که آرامش خودشان را به دست بیاورند و شانس دعوای دوباره به صفر برسد.

گام دوم

از فرزندان خودتان بخواهید که همه دلایل احتمالی‌شان برای دعوا کردن را بیان کنند. در این حالت، همراه با آرامش و به‌صورت جداگانه، به همه صحبت‌های آنان گوش بدهید. ارزیابی یا سرزنش در این حالت اشتباه است، چون می‌تواند بی‌طرفی یا بی‌عدالتی شما را به یکی از فرزندان انتقال بدهد. ابراز همدلی با دیدگاه هر دو فرزند، نقش مهمی در این مرحله دارد. شما می‌توانید با ابراز همدلی، کودکان را تشویق کنید به این‌که از کلمات عاقلانه و مودبانه برای بروز احساس خشم خودشان کمک بگیرند و سریعا به واکنش فیزیکی روی نیاورند.

گام سوم

شما به‌عنوان پدر یا مادر، ‌باید قواعد مشخصی را برای فرزندان خودتان تعریف کنید که دو ویژگی مهم داشته باشد: از فرزندان انتظار دارید که چطور با همدیگر رفتار کنند و عدم رعایت این قواعد به چه پیامدهایی منجر می‌شود. با این قواعد بنیادین به کودکان می‌آموزید که کدام رفتارها هرگز مجاز نیستند: کتک زدن،‌ فحش دادن و انواع رفتارهای غیرمحترمانه دیگر. در صورت سرپیچی کردن کودکان از این قواعد، باید پیامدهای منفی رفتارشان را به آنان یادآوری کنید. این پیامدها باید یکی از امتیازهای مهم برای کودک را از او سلب کنند، مانند تماشای تلویزیون یا استفاده از کامپیوتر.

گام چهارم

والدین باید قبل از شروع دعوا بین فرزندان، مداخله خود را شروع کنند. پس اگر احساس کردید که یکی از فرزندان از الفاظ ناسزا یا رفتارهای تحریک‌آمیز در راستای شروع دعوا استفاده می‌کنند، سریعا از نگاه‌های هشدارآمیز برای متوقف کردن او کمک بگیرید. البته یادآوری اصول خانوادگی همراه با آرامش هم می‌تواند موثر باشد. این مداخله‌ها به کودکان یاد می‌دهند که رفتارهای نادرست چه محدوده‌ای دارند و هرگز نباید وارد محدوده دعوا شوند.

گام پنجم

والدین باید الگوی مثبت و مطلوبی برای فرزندان خودشان باشند، زیرا کودکان معمولا از شیوه برخورد والدین با مشکلات، استرس و تفاوت‌ها تقلید می‌کنند. بنابراین، هرگز با همسرتان دعوا نکنید و حتی از طریق تلفن هم عصبانیت خودتان را به همسرتان بروز ندهید. اگر کودکان چنین رفتارهایی را از والدین ببینند، در ادامه زندگی خودشان از رفتارهای نامطلوب و نادرست برای حل مشکلات خودشان استفاده خواهند کرد.

نکته

اگر دعوای بین کودکان شما بسیار شدید است، ‌تا حدی که سلامت عاطفی یا فیزیکی آنان را در معرض خطر قرار می‌دهد، حتما به متخصصان حوزه سلامت روان مراجعه کنید.

افزودن نظر

نه × هشت =
در همین زمینه بخوانید...

محبوب‌ ترین مطالب

جدیدترین مطالب