کنترل اشتها و کاهش وزن با مصرف میان‌وعده‌ها/ چرا میان‌وعده‌های سالم مهم هستند؟
۱۹ تیر ۱۳۹۶

کنترل اشتها و کاهش وزن با مصرف میان‌وعده‌ها/ چرا میان‌وعده‌های سالم مهم هستند؟

مصرف میان‌وعده سالم در بین وعده‌های غذایی اصلی، از گرسنگی شدید جلوگیری می‌کند و شما را از خوراکی‌های ناسالم و مضر دور نگه می‌دارد. علاوه بر این،‌ میان‌وعده سالم به شما کمک می‌کند تا در وعده‌های غذایی اصلی پُرخوری نکنید و همواره به اندازه کافی غذا بخورید.


بسیاری از مردم جهان ترجیح می‌دهند که میان‌وعده نخورند، چون فکر می‌کنند که مصرف میان‌وعده قطعا به افزایش وزن منجر می‌شود. با این‌حال، استفاده از میان‌وعده سالم و مغذی می‌تواند فواید زیادی داشته باشد و حتی به برنامه کاهش وزن هم کمک کند. نکته اصلی در مصرف میان‌وعده، انتخاب گزینه‌های در حدود ۱۰۰ کالری و حاوی کربوهیدرات پیچیده، پروتئین و چربی‌های سالم است.

افزایش دریافت مواد مغذی

مصرف یک میان‌وعده سالم، اول از همه این امکان را برای شما فراهم می‌کند که دریافت مواد مغذی ضروری را افزایش بدهید. انتخاب میوه‌ها و سبزی‌ها، به‌راحتی ویتامین C و A را به بدن می‌رساند که هر دو برای سیستم ایمنی بدن، التیام زخم‌ها و سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها اهمیت خاصی دارند. به‌علاوه، ویژگی دیگر سبزی‌ها و میوه‌ها، ‌این است که فیبر زیادی دارند و درنتیجه معده را با کالری بسیار کمی پُر می‌کنند. شما می‌توانید با اضافه کردن پنیر کم‌چرب، ماست یا حمص به برنامه میان‌وعده، دریافت پروتئین را هم افزایش بدهید که برای حفظ سلامتی عضله‌ها، پوست، سلول‌ها و موها ضروری است. خوراکی‌های تهیه‌شده از غلات سبوس‌دار هم از دو منظر مهم هستند: رساندن کربوهیدرات‌های پیچیده و فیبر به بدن. محصولات لبنی کم‌چرب نیز دریافت کلسیم را افزایش می‌دهند که فوق‌العاده برای سلامتی استخوان‌ها مهم است. حدود ۳۰ گرم مغز خام نیز چربی‌های سالم را به بدن شما می‌رساند که از قلب و مغز محافظت می‌کنند.

کنترل اشتها

مصرف میان‌وعده سالم در بین وعده‌های غذایی اصلی، از گرسنگی شدید جلوگیری می‌کند و شما را از خوراکی‌های ناسالم و مضر دور نگه می‌دارد. علاوه بر این،‌ میان‌وعده سالم به شما کمک می‌کند تا در وعده‌های غذایی اصلی پُرخوری نکنید و همواره به اندازه کافی غذا بخورید. میان‌وعده‌هایی مانند پنیر کم‌چرب، میوه یا کره بادام‌زمینی همراه با نان‌های سبوس‌دار، گزینه‌های مناسبی هستند، چون هم کالری کمی دارند و هم احساس سیری طولانی‌تری ایجاد می‌کنند.

افزایش انرژی

میان‌وعده سالمی که از کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین و چربی‌های سالم تشکیل شده باشد، سطح انرژی را برای مدت طولانی‌تری نسبت به میان‌وعده‌های ناسالم و مخصوصا سرشار از قند، افزایش می‌دهد. دلیلش این است که قندهای مضر، سطح قند خون را به‌طور ناگهانی بالا می‌برند و موقتا احساس خوبی ایجاد می‌کنند، اما ناگهان فرد را با احساس گرسنگی و بی‌حالی شدید مواجه می‌سازند. خوش‌بختانه، کربوهیدرات‌های پیچیده از منابع پایدار انرژی هستند و استفاده از آن‌ها به‌عنوان میان‌وعده، قدرت و استقامت شما را برای رسیدگی به امور زندگی در بین وعده‌های غذایی اصلی حفظ می‌کند.

تمرکز بهتر

اضافه کردن میان‌وعده سالم برنامه غذایی، دو فایده مهم دیگر هم دارد: افزایش تمرکز و تقویت عملکرد در محل کار، مدرسه یا دانشگاه. به گزارش انجمن تغذیه آمریکا، اگر کودکان به‌طور مداوم سوخت لازم را به بدن خودشان برسانند، خیلی بهتر می‌توانند اطلاعات درسی را درک و حفظ کنند. حتی بزرگسالان هم با استفاده از میان‌وعده در ساعات عصر، تقویت کارآمدی و سرعت عمل خودشان را احساس خواهند کرد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12339

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر