در این شرایط، قرص مکمل مصرف کنید/ مشورت با پزشک را فراموش نکنید!

در این شرایط، قرص مکمل مصرف کنید/ مشورت با پزشک را فراموش نکنید!

معمولا قوای تفکر و وضعیت خلق‌وخوی سالمندان از انواع ویتامین‌ها تاثیر می‌گیرند و درنتیجه توانایی این افراد برای مقابله با استرس و کیفیت خواب نیز به این ویتامین‌ها بستگی دارند.


توصیه‌هایی که درباره استفاده از مکمل‌ها وجود دارند، عمدتا متناقض و مبهم هستند و درنهایت کاری می‌کنند که بسیاری از افراد در انتخاب مکمل‌ها دچار سردرگمی و آشفتگی می‌شوند. علاوه بر آن، اجماع اکثریت متخصصان بر این است که ویتامین‌ها و املاح مختلف را از طریق همان رژیم غذایی و به‌طور طبیعی دریافت کنیم. با این‌حال، موارد استثنا هم در این زمینه وجود دارند که نباید نادیده گرفته شوند. به همین دلیل در ادامه، نظرات تخصصی دو متخصص تغذیه را درباره مصرف روزانه مکمل‌ها می‌خوانیم تا بدانیم که در چه شرایطی می‌توان از مکمل‌های غذایی استفاده کرد.

بیش از حد کار می‌کنید

هیچ تردیدی در مورد این موضوع وجود ندارد که بهترین راه برای دریافت مواد مغذی، رژیم غذایی متعادل و استاندارد است. اما چند درصد از مردم واقعا چنین اصولی را رعایت می‌کنند؟ امروزه ساعات کار بیشتر شده‌اند، سفرهای کاری هم همین‌طور؛ درنتیجه، اکثر افراد با کمبود وقت مواجه هستند و محدودیت‌های زیادی برای آشپزی سالم دارند، و همین وضعیت استفاده از مواد غذایی سالم و مغذی را به کار سختی تبدیل کرده است. بنابراین، تعداد قابل توجهی از افراد نمی‌توانند همه مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت کنند. در این موارد، استفاده از مولتی‌ویتامین‌های مرغوب و استاندارد می‌تواند کارساز باشد.

ذاتا به کمبود بعضی از مواد مغذی مبتلا هستید

بعضی از ما ذاتا با این مشکل مواجه هستیم و باید مقادیر بیشتری از بعضی مواد مغذی را به بدن‌مان برسانیم. چنین وضعیتی معمولا به یکی از این علت‌ها به‌وجود می‌آید: کم‌خونی پرنیشیوز (pernicious anaemia)، اختلالات هورمونی، موقعیت‌های خاص مانند بارداری و ورزش حرفه‌ای که فشار زیادی به بدن وارد می‌کند. اگر واجد یکی از این شرایط‌ها هستید، یا دائما احساس خستگی و سرگیجه می‌کنید، بهتر است که نزد پزشک یا متخصص تغذیه بروید تا برای مصرف مکمل از او مشورت بگیرید.

اگر باردار هستید

بسیاری از خانم‌های باردار فکر می‌کنند که با رعایت قاعده «خوردن برای دو نفر» کاملا نیازهای بدن را رفع می‌کنند، اما آیا واقعا در این شرایط همه مواد مغذی به بدن خانم‌های باردار می‌رسد؟

نوعی اسید چرب ضروری به‌نام DHA وجود دارد که برای رشد و تکامل طبیعی در مغز جنین بسیار مهم است. حتی نقش مهمی در شیردهی به نوزادان و تکامل قوای بینایی تا ۱۲ ماهگی بر عهده دارد. این ماده مغذی، یکی از مواردی است که همه خانم‌های باردار باید آن را در دوره بارداری و شیردهی از طریق مکمل دریافت کنند. بسیاری از متخصصان به خانم‌های باردار، استفاده روزانه از مکمل اسید فولیک را نیز در کنار مکمل ویتامین D توصیه می‌کنند.

به دوران سالمندی رسیده‌اید

دوران سالمندی با چالش‌ها و مشکلات زیادی همراه است. برای مثال، آنزیم‌های گوارشی کمتر تولید می‌شوند و همین مساله می‌تواند دریافت مواد مغذی از غذاها را دچار اختلال کند. به‌علاوه، نوع غذاهای انتخابی و حجم غذاهای مصرفی نیز در دوران سالمندی تغییر می‌کنند. حتی بیماری‌ها و مشکلات حرکتی می‌توانند مانع از تهیه مواد غذایی سالم یا آماده‌سازی آن‌ها توسط خود سالمندان شوند. بنابراین، استفاده روزانه از مکمل‌های مرغوب و استاندارد در دوران سالمندی می‌تواند فواید زیادی برای افراد داشته باشد، به شرطی که با داروهای تجویزی تداخلی ایجاد نکند.

استرس شدید

افرادی که به دلایل مختف با استرس شدید مواجه هستند،‌ باید مواد مغذی بیشتری به بدن خودشان برسانند. به‌عنوان مثال، ویتامین‌های خانواده B برای عملکرد سالم سیستم عصبی و عملکردهای روان‌شناختی اهمیت خاصی دارند. درواقع، قوای تفکر و وضعیت خلق‌وخوی افراد از این ویتامین‌ها تاثیر می‌گیرند، و درنتیجه توانایی ما برای مقابله با استرس و کیفیت خواب‌مان نیز به این ویتامین‌ها بستگی دارند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12316

افزودن نظر