استرس مداوم، باعث مرگ زودرس می‌شود
۱۱ تیر ۱۳۹۶

استرس مداوم، باعث مرگ زودرس می‌شود

افراد مبتلا به آشفتگی‌های روانی مداوم، مانند افسردگی و اختلال اضطرابی، ۴ برابر بیشتر از افراد بدون استرس با احتمال مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی و تقریبا ۳ برابر بیشتر هم با خطر مرگ بر اثر بیماری‌های دیگر مواجه هستند.


محققان نیوزلندی می‌گویند که استرس مداوم در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی می‌تواند مرگ آنان را سریع‌تر کند. به‌گفته آنان، پزشکان باید همه بیماران قلبی را در معاینات قلبی دوره‌ای از نظر سلامت روان هم مورد ارزیابی قرار بدهند. گزارشی از این مطالعه در Heart منتشر شده است.

محققان در این مطالعه دریافته‌اند که افراد مبتلا به آشفتگی‌های روانی مداوم، مانند افسردگی و اختلال اضطرابی، ۴ برابر بیشتر از افراد بدون استرس با احتمال مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی و تقریبا ۳ برابر بیشتر هم با خطر مرگ بر اثر بیماری‌های دیگر مواجه هستند.

دکتر استوارت (از اعضای دانشگاه اوکلند و مسئول این مطالعه) می‌گوید: «نتایج ما حتی بعد از در نظر گرفتن تاثیر عوامل خطر دیگر، ‌باز هم پابرجا ماندند. بنابراین، تجمع هرچه بیشتر استرس‌ها و تنش‌های روان‌شناختی، خطر مرگ را در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی افزایش می‌دهد. البته عوامل موثر دیگری هم می‌توانند در این وضعیت دخیل باشند، ‌مانند طلاق، مرگ عزیزان، استرس مالی یا فشارهای شغلی. با این‌حال، علت اصلی هرچه باشد، جدی گرفتن اقدامات لازم در راستای استرس‌زدایی از زندگی می‌تواند طول عُمر این بیماران را افزایش بدهد».

محققان معتقدند اقداماتی که تنش‌های روانی را در درازمدت کاهش می‌دهند، به‌طور بالقوه برای افرادی که در معرض خطر قرار دارند، مناسب هستند. البته هیچ راه حل ساده و مشخصی برای مقابله با استرس وجود ندارد، چون از بین بردن استرس بیشتر از هر چیزی به ویژگی‌ها و شرایط هر فرد بستگی دارد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12291

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر