افزایش خطر خودکشی در مبتلایان به بیماری‌های مزمن

افزایش خطر خودکشی در مبتلایان به بیماری‌های مزمن

ابتلا به دو مورد از بیماری‌های مزمن یا بیشتر از آن، خطر اقدام به خودکشی را به‌طور تصاعدی بیشتر می‌کنند. حدود ۸۰ درصد افرادی که به‌علت خودکشی می‌میرند، در مدت یک سال پیش از مرگ خود حداقل یک بار به پزشک مراجعه می‌کنند.


یکی از مطالعات اخیر نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن، بیشتر از دیگران در معرض خطر خودکشی قرار دارند. گزارشی از این مطالعه در American Journal of Preventive Medicine منتشر شده است.

به‌گفته محققان، این خطر خصوصا در افراد مبتلا به ضایعات ترومایی مغز بسیار بیشتر می‌شود.

آنان در این مطالعه، حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از افرادی که در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ خودکشی کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که ۱۷ بیماری با افزایش شانس خودکشی مرتبط هستند. این بیماری‌ها عبارت‌اند از آسم، کمردرد، ضایعات مغزی، نارسایی احتقانی قلب، بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری ديابت، صرع ، ایدز/اچ‌آی‌وی، بیماری‌های قلبی، بیماری فشار خون بالا، اختلال کلیوی، میگرن، بیماری پارکینسون، درد روان‌زا (psychogenic pain)، اختلالات خواب و سکته مغزی.

درحالی که همه این بیماری‌ها با افزایش خطر اقدام به خودکشی همراه هستند، اما این ارتباط در بین بعضی از بیماری‌ها قوی‌تر است. برای مثال،‌ افرادی که مبتلا به ضایعات ترومایی مغز هستند، با افزایش ۹ برابری خطر اقدام به خودکشی و افراد مبتلا به اختلالات خواب و ایدز/اچ‌آی‌وی نیز با افزایش ۲ برابری این خطر مواجه می‌شوند.

یافته‌های نهایی نشان می‌دهند که ابتلا به دو مورد از بیماری‌های مزمن یا بیشتر از آن، خطر اقدام به خودکشی را به‌طور تصاعدی بیشتر می‌کنند. محققان می‌گویند که پزشکان و متخصصان می‌توانند نقش مهمی در پیشگیری از اقدام به خودکشی در میان این بیماران ایفا کنند. براساس آمار، حدود ۸۰ درصد افرادی که به‌علت خودکشی می‌میرند، در مدت یک سال پیش از مرگ خود حداقل یک بار به پزشک مراجعه می‌کنند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12264

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر