اعتیاد به حشیش چگونه روی خانواده تاثیر می‌گذارد؟
۰۴ تیر ۱۳۹۶

اعتیاد به حشیش چگونه روی خانواده تاثیر می‌گذارد؟

خاموش نکردن اجاق گاز، بی‌اطلاعی از حضور یا غیاب کودک در خانه و بی‌خبری از خواب یا بیدار بودن نوزاد، فقط چند مورد از مشکلاتی هستند که امنیت کودکانِ افراد معتاد به حشیش را به خطر می‌اندازند.


حشیش از گیاه شاهدانه گرفته می‌شود و می‌تواند به‌عنوان نوعی داروی روان‌گردان مورد استفاده قرار بگیرد. مصرف‌کنندگان حشیش هم معمولا آن را مانند سیگار یا نوعی خوراکی مصرف می‌کنند و هدف اصلی‌شان از این کار، تغییر وضعیت ذهنی است.

 

جنبه‌های مالی

مصرف حشیش توسط یکی از اعضای خانواده می‌تواند از منظر مالی،‌ اثرات مخرب و ناگواری برای دیگر اعضای خانواده داشته باشد. میزان پولی که برای خریدن حشیش خرج می‌شود، معمولا قابل توجه است. درواقع، این پول می‌تواند برای پرداخت قبض‌ها و وام‌های مختلف،‌ خرید مواد غذایی و انواع هزینه‌های خانوار صرف شود، اما مصرف‌کنندگان حشیش به این جنبه‌ها فکر نمی‌کنند.

از طرف دیگر، دستگیری یکی از اعضای خانواده درحال مصرف یا حمل حشیش می‌تواند با زندان، جریمه‌های مالی و هزینه‌های دادرسی همراه شود، و فشار مالی مضاعفی به خانواده وارد کند. در ضمن، اگر کارفرما از مصرف حشیش توسط یکی از کارکنانش مطلع شود، می‌تواند قرارداد کاری را سریعا فسخ کند. تمامی این مسائل می‌توانند درآمد کلی خانواده را هدر بدهند و درنتیجه اوضاع زندگی خانواده را آشفته کنند.

 

جنبه‌های روانی

حشیش می‌تواند از نظر روانی هم اثرات منفی و مخربی برای اعضای خانواده داشته باشد. وقتی که یکی از اعضای خانواده، حشیش مصرف می‌کند، کارکردها و عملکردهای مختلف ذهنی‌اش دچار اختلال می‌شوند. بعضی از این اختلالات عبارت‌اند از ادراک حسی غیرعادی یا غیرواقعی، مه مغزی، اختلال در توانایی حل مشکلات و اختلال در تناسب رفتاری. علاوه بر این‌ها، حشیش می‌تواند احساس لذت، اشتها، اضطراب و فرو رفتن در افکار عمیق را تشدید کند. همه این عوامل می‌توانند بر وضعیت خانواده تاثیر منفی بگذارند.

قرار نداشتن در وضعیت احساسی طبیعی،‌ موقع وقت‌گذرانی با همسر یا فرزندان، به یاد آوردن اتفاقات را برای مصرف‌کنندگان حشیش فوق‌العاده سخت و حتی غیرممکن می‌کند. هر گونه اختلال یا ضعف در توانایی‌ها و ظرفیت‌های ذهنی می‌تواند پدر یا مادر غیرمعتاد یا دیگر اعضای خانواده را برای نگهداری از فرزندان خردسال با مشکلات و خطرات مختلفی مواجه کند. خاموش نکردن اجاق گاز، بی‌اطلاعی از حضور یا غیاب کودک در خانه و بی‌خبری از خواب یا بیدار بودن نوزاد، فقط چند مورد از مشکلاتی هستند که امنیت کودک را به خطر می‌اندازند.

اثر دیگر استفاده از حشیش، احساس خستگی و بی‌حسی شدید است. درواقع، اگر حشیش به مقدار زیادی مصرف شود، این شانس وجود دارد که فرد مصرف‌کننده بدون اختیار به خواب برود یا به‌راحتی فضای اطرافش را فراموش کند. این افراد روی وضعیت و زمان حال تمرکز ندارند، و درنتیجه اوقات خانوادگی را از یاد می‌برند.

 

جنبه‌های جسمانی

استفاده از حشیش معمولا می‌تواند از نظر بدنی هم اثرات مخربی داشته باشد و این اثرات، کیفیت وقت‌گذرانی فرد مصرف‌کننده با اعضای خانواده‌اش را پایین می‌آورند. درواقع، ترکیب شیمیایی اصلی در حشیش، THC نام دارد که اثرات فیزیولوژیکی این ماده مخدر را ایجاد می‌کند. علائم فیزیکی مصرف حشیش در فاصله کوتاهی بعد از مصرف آن نمایان می‌شوند. وقتی که THC به جریان خون راه پیدا می‌کند، علاوه بر علائم ذهنی، علائم فیزیکی خاصی را به‌وجود می‌آورد، مانند افزایش ضربان قلب و در بعضی از موارد هم آریتمی قلبی. این افزایش ضربان قلب حتی می‌تواند مصرف‌کنندگان را در معرض خطر مواجهه با سکته‌ قلبی قرار بدهد. با توجه به این‌که حشیش بدون فیلتر مصرف می‌شود، بسیاری از ترکیبات سرطان‌زا و محرک را وارد بدن می‌کند. این ترکیبات می‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های تنفسی شوند، سرفه و حتی عفونت شوند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12261

افزودن نظر