چطور بدن خود را دوست داشته باشیم؟
۰۳ تیر ۱۳۹۶

چطور بدن خود را دوست داشته باشیم؟

ساده‌ترین کاری که هر کسی می‌تواند انجام بدهد، این است که پذیرش بدنش را انتخاب کند. این کار تنها یک انتخاب است، نه چیزی بیشتر. بنابراین، ابتدا واقعیت‌های بدن را بپذیرید و به خودتان تعهد بدهید که با مهربانی و صبر از خودتان مراقبت می‌کنید.


همه افرادی که می‌خواهند واقعیت‌های بدن‌شان را بپذیرند و به بدن خودشان احترام بگذارند، باید از استراتژی‌های مشخصی کمک بگیرند. این استراتژی‌ها حتی برای افرادی که اضافه‌وزن دارند نیز مناسب هستند و به آنها در بهبود روند کاهش وزن و داشتن زندگی‌ای سالم‌تر کمک می‌کنند. در ادامه این مطلب، با بررسی چند پیشنهاد ساده اما کاربردی، متوجه می‌شویم که چطور می‌توانیم بدن خود را دوست داشته باشیم.

 

انتخاب کنید

تصمیم بگیرید که از فردا تمامی واقعیت‌های بدن خودتان را بپذیرید، حتی اگر این تصمیم در روزهای اول کاملا جعلی و ساختگی باشد. دکتر ربکا اسکریچفیلد می‌گوید: «ساده‌ترین کاری که هر کسی می‌تواند انجام بدهد، این است که پذیرش بدنش را انتخاب کند. این کار تنها یک انتخاب است، نه چیزی بیشتر. بنابراین، ابتدا واقعیت‌های بدن را بپذیرید و به خودتان تعهد بدهید که با مهربانی و صبر از خودتان مراقبت می‌کنید». شما باید آزادانه انتخاب خودتان را با دیگران در میان بگذارید و از دوستان و اعضای خانواده درخواست حمایت کنید. پس به آنان اطلاع بدهید که دیگر از بدن خودتان بدگویی نمی‌کنید، بلکه تمام تلاش‌تان در راستای مراقبت از بدن‌تان است.

 

گفت‌وگوی مثبت با خودتان را تمرین کنید

سرزنش و شرمندگی را کنار بگذارید، و قدردانی و واقع‌بینی را جایگزین آن‌ها کنید. کلماتی که هر روز برای توصیف ظاهر خودتان استفاده می‌کنید را بررسی کنید و کلمات مثبت را در میان آن‌ها قرار بدهید. بعد بهتر است که یک دفترچه یادداشت بردارید و فهرستی از ویژگی‌های مثبت خودتان بنویسید: من لبخند زیبایی دارم؛ من چشم‌های زیبایی دارم یا من بازوان قوی خودم را دوست دارم و... . در ادامه هر شب این فهرست را بخوانید تا واقعا باورشان کنید. وقتی که این ویژگی‌ها را باور کردید، می‌توانید سراغ فهرست جدید بروید.

 

بدن خودتان را با بدن دیگران مقایسه نکنید

این قانون مهم را در زندگی خودتان اجرا کنید: هرگز در آن دسته از بحث‌های مربوط به رژیم غذایی که شما را آشفته می‌کنند، مشارکت نکنید و هرگز هم درباره بدن دیگران بدگویی نکنید. به‌گفته متخصصان، وقتی که شما در ذهن یا کلام خودتان درباره دیگران با نظر مثبت صحبت می‌کنید، به زیبایی‌های متفاوت احترام می‌گذارید و دیگر برای درجه‌بندی زیبایی افراد تلاش نمی‌کنید.

 

به بدن‌تان نشان بدهید که دوستش دارید

به‌جای این‌که فقط روی محدود کردن رژیم غذایی برای کاهش وزن یا ورزش کردن برای سوزاندن کالری‌ها تمرکز کنید، این کارها را انجام بدهید: تغذیه مناسب بدن، تحرک بدنی مناسب و لذت بردن از تجربه‌های زندگی. بنابراین، فعالیت‌هایی را انجام بدهید که احساس خوبی نسبت به خودتان به‌وجود می‌آورند و قابلیت‌های بدن‌تان را به شما یادآوری می‌کنند، مانند ورزش‌های گروهی و مفرح، پیاده‌روی در پارک و... . این محرک‌های مثبت، احساسات خوبی در شما ایجاد می‌کنند و می‌توانند رابطه شما با بدن‌تان را اصلاح کنند.

 

منابع مفید را پیدا کنید

مراکز درمانی، سازمان‌های مختلف،‌ دانشگاه‌ها، متخصصان و کتاب‌های خودآموز بسیار مفیدی در این زمینه وجود دارند که پذیرش بدن را به ما یاد می‌دهند. شما می‌توانید با استفاده از این منابع کاربردی، نگرش خودتان نسبت به ورزش، تصویر ذهنی از بدن و... را اصلاح کنید و مسیر تازه‌ای را در زندگی خودتان پیش بگیرید.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12258

افزودن نظر