دیابت نوع 3 چیست؟/ رابطه بین دیابت نوع 2 و الزایمر را جدی بگیرید
۲۵ خرداد ۱۳۹۶

دیابت نوع ۳ چیست؟/ رابطه بین دیابت نوع ۲ و الزایمر را جدی بگیرید

دیابت نوع ۳ یا دیابت مغز، به رابطه بین بیماری دیابت نوع ۲ و بیماری آلزایمر یا اشکال دیگر زوال عقل گفته می‌شود. با این‌که این ارتباط می‌تواند نگران‌کننده به نظر برسد، اما نیمی از خطر ابتلا به اختلالات شناختی ناشی از دیابت، به عوامل قابل اصلاح مانند رژیم غذایی و فعالیت بدنی بستگی دارد.


در نظر اول، شاید تصورش سخت باشد که درباره نوعی ارتباط بین بیماری دیابت نوع ۲ و بیماری آلزایمر یا اشکال دیگر زوال عقل صحبت کنیم. با این‌حال، چنین ارتباطی واقعا وجود دارد و به اندازه‌ای جدی است که بعضی از متخصصان از اصطلاح «دیابت نوع ۳» یا «دیابت مغز» برای توصیف آن استفاده می‌کنند. نام این بیماری هرچه باشد، با پیشروی بیماری دیابت نوع ۲ به سمت بیماری آلزایمر یا اشکال دیگر زوال عقل تعیین می‌شود، و با ضعف شدید حافظه و تضعیف عملکرد شناختی همراه است.

با این‌که این ارتباط می‌تواند نگران‌کننده به نظر برسد، اما نیمی از خطر ابتلا به بیماری آلزایمر به عوامل قابل اصلاح بستگی دارد: رژیم غذایی و فعالیت بدنی. بنابراین، کنترل بیماری دیابت با مصرف داروها و اعمال تغییرات لازم در سبک زندگی می‌تواند خطر ابتلا به همه انواع اختلال شناختی را کاهش بدهد و مانع از ابتلا به «دیابت نوع ۳» یا «دیابت مغز» شود. در ادامه با توصیه‌های مهمی برای محافظت از مغز در افراد مبتلا به بیماری دیابت آشنا می‌شویم.

 

ورزش منظم

ورزش منظم، شانس محافظت از مغز و کنترل بیماری دیابت را ۲ برابر بیشتر می‌کند. از میان ورزش‌ها، ورزش‌های هوازی بیشتر از همه گردش خون در سراسر بدن و مغز را تقویت می‌کنند و باعث می‌شوند که بدن بهتر از انسولین استفاده کند. درعین‌حال،‌ ورزش‌های قدرتی هم می‌توانند حساسیت به انسولین را تنظیم کنند و سطح قند خون را کاهش بدهند. به همین دلیل، انجمن دیابت آمریکا (ADA) به همه بیماران دیابتی توصیه می‌کند که حداقل ۵ بار در هفته به‌مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنند و ورزش‌های قدرتی را هم حداقل ۲ بار در هفته انجام بدهند.

 

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم برای افراد مبتلا به بیماری دیابت، ‌یعنی به حداقل رساندن استفاده از مواد غذایی فرآوری‌شده و قندهای اضافی، و افزایش استفاده از مواد غذایی کامل. علاوه بر این، بعضی از ادویه‌ها (مانند زردچوبه و دارچین) و گیاهان معطر (مانند مرزنگوش) باید به رژیم غذایی این افراد اضافه شوند، چون این عناصر دارای خاصیت ضدالتهابی هستند و قند خون را هم کاهش می‌دهند.

 

مدیریت وزن بدن

چاقی در قسمت میانی بدن (خصوصا در اندام‌های مربوط به شکم)، التهاب را در سطح بدن افزایش می‌دهد. چاقی شکمی نه‌تنها یکی از عوامل خطر جدی در ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ است، بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را هم افزایش می‌دهد و با ایجاد اختلال در سلامت مغز، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را هم بالا می‌برد. بنابراین، رساندن وزن به محدوده سالم (زیر ۲۵ BMI) و رساندن اندازه دور کمر به زیر ۸۸ سانتی‌متر (برای زنان) و زیر ۱۰۱ سانتی‌متر (برای مردان) ضرورت دارد.

 

کنترل قند خون

افراد مبتلا به بیماری دیابت باید از تمامی دستورات و توصیه‌های پزشک درباره مصرف داروها و نظارت بر وضعیت قند خون پیروی کنند. انجام این کارها می‌تواند هم خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش بدهد و هم عوارض ناشی از بیماری دیابت را به حداقل برساند. انسولین مورد استفاده برای درمان بیماری دیابت می‌تواند از مغز در مقابل پروتئین‌های سمی آمیلوئید محافظت کند و درنتیجه مانع از آسیب‌دیدگی سلول‌های مغز شود.

 

حفظ وضعیت ذهن در شرایط مطلوب

دو عامل خواب باکیفیت و مدیریت استرس هم نقش موثری در جلوگیری از ابتلا به زوال عقل ایفا می‌کنند. انواع روش‌های استاندارد مدیتیشن می‌توانند برای تسکین استرس مفید باشند، تمرکز ذهنی را افزایش بدهند و اتصالات عصبی را تقویت کنند. تلاش برای یادگیری مهارت‌های جدید، خواندن کتاب یا انواع بازی‌های ذهنی هم برای مغز واقعا مفید هستند.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12206

پیشنهاد سلامتیسم

افزودن نظر