قبل از اهدای خون چه بخوریم؟/ به بهانه 24 خرداد، روز جهانی اهدای خون
۲۳ خرداد ۱۳۹۶

قبل از اهدای خون چه بخوریم؟/ به بهانه ۲۴ خرداد، روز جهانی اهدای خون

بهتر است برای کاهش عوارض جانبی بعد از اهدای خون و بالا بردن کیفیت خون برای اهدا، یک صبحانه کامل و مناسب صرف کنید. مواد غذایی کم‌چرب، سرشار از آهن و حاوی ویتامین C، بهترین خوراکی‌هایی هستند که می‌توانند در وعده صبحانه افراد اهداکننده خون جای بگیرند.


اهدای خون، عمل شرافتمندانه و تحسین‌برانگیزی است که می‌تواند جان انسان‌های زیادی را نجات بدهد. برای این‌که بتوانید خون اهدا کنید، باید حداقل ۱۷ سال سن و ۴۹.۸ کیلوگرم وزن داشته باشید، و سلامت عمومی‌تان هم در وضعیت عادی باشد. با این‌حال، خوردن یک صبحانه سالم و کامل، ایده خوبی برای صبح قبل از اهدای خون است. این کار از دو منظر برای فرد داوطلب مفید است: کاهش عوارض جانبی بعد از اهدای خون و بالا بردن کیفیت خون برای اهدا.

مواد غذایی کم‌چرب

صبحانه فرد اهداکننده خون باید متعادل و کم‌چرب باشد. طبق گزارش انجمن قلب آمریکا (AHA)، صبحانه چرب می‌تواند در فرآیند تست خون تداخل ایجاد کند، چون وجود چربی بیش از حد در خون اجازه نمی‌دهد که تست خون برای بیماری‌های عفونی با دقت لازم انجام شود. یک فنجان غلات صبحانه همراه با نصف فنجان شیر کم‌چرب یا یک کاسه غلات صبحانه همراه با جو دوسر، دو مورد از بهترین گزینه‌ها برای صبحانه هستند. همچنین، فرد اهداکننده خون می‌تواند از یک تکه میوه، نصف فنجان پنیر یا ماست کم‌چرب یا یک تکه نان سبوس‌دار همراه با عسل بخورد.

مواد غذایی غنی از آهن

خوردن مواد غذایی سرشار از آهن همیشه ایده خوبی است، اما این کار قبل از اهدای خون بیشتر از همیشه اهمیت پیدا می‌کند. بنابراین، استفاده از غلات صبحانه غنی‌شده با یون، یکی از بهترین گزینه‌ها برای صبحانه این افراد است. فرد داوطلب می‌تواند برای افزایش میزان آهن دریافتی،‌ یک قاشق غذاخوری کشمش را هم به غلات صبحانه اضافه کند. توت‌فرنگی، هنداونه و برگه زردآلو هم منابع غذایی مناسبی برای دریافت آهن در وعده صبحانه و قبل از اهدای خون هستند. یکی از راه‌های دیگر برای دریافت آهن زیاد قبل از اهدای خون، مصرف نان‌های غنی‌شده یا نوشیدنی‌های غنی‌شده به‌عنوان صبحانه است.

مواد غذایی غنی از ویتامین C

متخصصان می‌گویند که افراد اهداکننده خون باید ویتامین C را به صبحانه خودشان اضافه کنند، چون این عنصر به جذب آهن کمک می‌کند. یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌ها برای این کار، مصرف ۲۴۰ میلی‌لیتر آب پرتقال طبیعی است. آب‌میوه‌های طبیعی دیگر مانند آب گریپ‌فروت،‌ یا میوه‌های کامل مانند کیوی، انواع توت‌ها و آناناس هم منابع خوبی برای دریافت ویتامین C محسوب می‌شوند و به‌راحتی قابل دسترس هستند. همچنین، اگر تمایل داشته باشید می‌توانید که قبل از اهدای خون، ۲۴۰ میلی‌لیتر آب گوجه‌فرنگی طبیعی بنوشید.

مایعات زیاد

یکی از موضوعات مهم در ساعات منتهی به اهدای خون، حفظ آب مورد نیاز بدن است. براساس دستورالعمل The American Red Cross، فرد اهداکننده خون قبل از شروع فرآیند اهدا باید حداقل ۴۷۵ میلی‌لیتر مایعات سالم و طبیعی بنوشد. بنابراین، فرد اهداکننده باید مقدار زیادی آب یا آب‌میوه ۱۰۰ درصد طبیعی به برنامه صبحانه خودش اضافه کند. علاوه بر این، مصرف چای در صبح اهدای خون مضر است، چون با جذب آهن تداخل ایجاد می‌کند. نکته مهم دیگر این است که فرد داوطلب باید مقداری آب همراه با خودش به مرکز اهدای خون ببرد و پس از اتمام فرآیند اهدا، حتما آب بنوشد.

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12199

افزودن نظر