بنفشه سه‌رنگ ( نام علمی : Viola tricolor)
۲۲ خرداد ۱۳۹۶

بنفشه سه‌رنگ ( نام علمی : Viola tricolor)


۷ نکته درباره بنفشه سه رنگ

۱- بنفشه سه رنگ گیاهی است علفی و یک ساله که ارتفاع آن حداکثر به ۲۵ سانتی‌متر می‌رسد.

۲- بنفشه سه‌رنگ یکی از گیاهانی است که حاوی ترکیبات سیکلوتید می‌باشد. این مواد استقامت بدن را افزایش می‌دهند. یکی از ترکیبات گیاه که در سال‌های اخیر کشف شده، Vitra است که خاصیت سیتوتوکسیک دارد و انتظار می‌رود این ماده در آینده بتواند در درمان سرطان مؤثر باشد.

۳- از بنفشه سه‌رنگ در طب سنتی و عامیانه ملل مختلف در انواع بیماری‌ها، از جمله بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت، آسم، سیاه‌سرفه، زکام و علائم دیگر سرماخوردگی و تنفسی می‌شده است.

۴- به صورت خوراکی یا موضعی برای درمان بیماری‌های پوستی (مانند اگزما، سبوره، زردزخم، آکنهروماتیسم، ورم مثانه و دفع دردناک ادرار حاصل از آن، شب ادراری، بی‌خوابی، آرتریت و سفت شدن رگ‌ها به کار می‌رفت.

۵- این گیاه به خاطر وجود اسید سالی‌سیلیک و روتین، ضدالتهاب و ضددرد است. همچنین روتین موجود در آن باعث مقاومت جدار مویرگ‌ها شده و از پارگی و خون‌مردگی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

۶- در پژوهش‌های جدید خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضدپیری بنفشه سه‌رنگ تا حدی به اثبات رسیده و اثر ضدمیکروبی آن مورد تأیید قرار گرفته است. این گیاه همچنین خاصیت مسهلی دارد.

۷- از گلبرگ‌های این گیاه برای تهیه رنگ‌های زرد، سبز و سبز مایل به آبی و از برگ‌ها برای تهیه مصارف شیمیایی استفاده می‌شود.

  

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12192

افزودن نظر