برنج (نام علمی : Oryza sativa)
۲۲ خرداد ۱۳۹۶

برنج (نام علمی : Oryza sativa)


۸ نکته درباره برنج

۱- برنج گیاهی است علفی، یک ساله به ارتفاع تا ۱.۸ متر با یک ساقه اصلی و چند ساقه فرعی که این ساقه‌ها راست، گرد، توخالی و گره‌دار هستند.

۲- دانه‌های برنج برعکس گیاه گندم، جو و ذرت به شکل فشرده روی محور سنبله قرار ندارند و به صورت پراکنده می‌باشند.

۳- دانه‌های برنج در انواع مختلف دارای غلافی به رنگ‌های مختلف هستند که اصطلاحا به آن شلتوک می‌گویند. این غلاف پس از برداشت برنج و به منظور خوراکی باید از آن جدا شود. غلاف‌های جداشده به نام سبوس برنج با نام تجاری تیکی‌تیکی مشهور است.

۴- کشت برنج در ایران مربوط به قرن‌ها پیش از میلاد است. مهم‌ترین مناطق کشت قدیمی در ایران مناطق شمالی و استان خوزستان می‌باشد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد کشت برنج در ایران در زمان هخامنشیان معمول بوده است.

۵- اثراتی را که برای برنج قائل هستند عبارتند از کاهش فشار خون، کاهش تحریکات روده و معده، درمان اسهال، چاق کننده(مصرف زیاد آن)، تا حدی افزایش دهنده قوای جنسی و ضدتهوع.

۶- هر ۱۰۰ گرم برنج خام می‌تواند ۳۶۵ کیلوکالری انرژی تولید کند.

۷- برنج دومین خوراک انسان بعد از گندم و سومین خوراک انسان و دام بعد از ذرت در دنیاست.

۸- برنج تازه حاوی موادی است که عوارض بسیار جزئی دارد. این مواد پس از مدتی (چندین هفته و به مرور زمان) کاهش می‌یابند. بنابراین تجربه قدیمی مردم ایران که برنج را مدتی پس از برداشت مصرف می‌کردند و به اصطلاح می‌گذاشتند کمی کهنه شود، صحیح بوده و ممکن است به این مسأله ارتباط داشته باشد.

  

سلامتیسم در اینستاگرام

لینک کوتاه مطلب: https://www.salamatism.com/?n=12191

افزودن نظر